В дните преди бума на суровините преди няколко години богатите на петрол страни и тяхното богатство от петродолари бяха любими на Световния икономически форум в Давос, коментира Bloomberg.
Панел, включващ представители на кувейтски, саудитски и руски държавни инвестиционни фондове, бе един от най-привлекателните в Давос през януари 2008 г., точно преди цените на петрола да скочат до 150 долара за барел. Беше време, когато производителите на суров петрол акумулираха облигации и акции за милиарди долари, както и недвижими имоти, спортни отбори и други трофейни активи. Толкова влиятелни бяха фондовите мениджъри, че група банкови управители им казаха при закрити врати в швейцарския курорт да станат по-прозрачни или рискуват срещу тях да излязат американските законодатели.
Сега, с цена на петрола под 30 долара за барел, ситуацията се обърна. Вместо да купуват американски държавни ценни книжа, британски вериги универсални магазини и френски футболни отбори, страните производителки разпродават, помагайки да се потиснат още повече вече изплашените пазари. Само няколко мениджъри на държавни фондове ще се появят на годишния форум през 2016 г. И не само един панел е посветен на темата този път.
„Те продават, и то продават много“, казва Паоло Скарони, заместник-председател на Rothschild & Sons и бивш ръководител на най-голямата петролна компания на Италия, ENI SpA. „Разпродаването ще продължи и през 2016 г., тъй като богатите на петрол страни се нуждаят от финансиране“ на разходите си.
От другата страна на Близкия изток, в централна Азия, Африка и Латинска Америка правителствата се възползват от резервите си, натрупани в по-добрите времена. Петродолари се изливат през безброй инструменти: държавни инвестиционни фондове, фондове за стабилизиране, за развитие и резерви в чужда валута, пазени от централните банки.