fallback

Отложените петролни и газови проекти възлизат на почти 400 млрд. долара

Компаниите се опитват да съкращават разходите си и да защитят плащането на дивидентите си след срива на цената на петрола

10:40 | 14.01.16 г.
Автор - снимка
Редактор

Енергийните компании са отложили разходи за почти 400 млрд. долара по нови петролни и газови проекти от срива на цените на петрола насам, с което отлагат бъдещо производство от милиони барела петрол на ден в райони като Мексиканския залив, Африка и Казахстан, коментира Financial Times.

В проучване, публикувано в четвъртък, енергийната консултантстка къща Wood Mackenzie казва, че развитието на 68 големи проекта, или еквивалента на резерви от 27 млрд. барела петрол, са били отложени, докато компаниите се опитват да намалят разходите и да защитят плащането на дивиденти.

Последните данни показват, че размерът на отложените капиталови разходи по проекти, чакащи одобрение, почти се е удвоил от юни насам, от 200 млрд. долара до 380 млрд. долара. Производството на петролни течности от 2,9 млн. барела на ден – колкото е добивът на суров петрол на Кувейт, няма да бъде стартирано преди началото на следващото десетилетие.

Безжалостното разпродаване в началото на годината на петрола сорт Брент, който се срина с над 70% от пика си през лятото на 2014 г. от 115 долара до около 30 долара на барел, близо до 12-годишен минимум, е довело до ново спешно намаляване на разходите.

Американският суров петрол заличи ръста си в сряда, след като седмичен доклад показа, че резервите на Cushing, ключов пункт на доставка, са нараснали до рекордно ниво.

„Бюджетите на компаниите са се свили драстично, а инвеститорите се насочват към тези със сериозни съкращения на разходите“, сочи докладът на Wood Mac. “В резултат на това има нарастващ списък от отложени развития на проекти на нови и разработени полета, които изискват значителни инвестиции“.

Сред това, което консултантите наричат „мрачни“ прогнози за „по-голямата част“ от тези полета – много от които са скъпи дълбоководни проекти, само една малка част от проектите вероятно ще бъдат стартирани през тази година, като се очаква разходи за милиарди долари да бъдат отложени.

„Тази реакция е на екстремна самозащита“, казва Ангъс Роджър от Wood Mac. “Ще видим още отложени проекти през следващите шест месеца. Тенденцията ще продължи“.

Списъкът с отложени проекти включва разработки като полето Johan Castberg в Норвежко море на Statoil, Mad Dog 2 на ВР в Мексиканския залив и втората фаза на огромното поле Кашаган в Казахстан, което се разработва от международен консорциум.

Списъкът е нараснал с една трета през последните шест месеца, като средната цена за постигане на рентабилност на проектите е 62 долара за барел. Дълбоководните проекти формират над половината от тези забавяния – от 17 преди шест месеца до 29 сега.

Подобни разработки са ударени най-силно заради високите им цени на рентабилност, големите първоначални капиталови нужди и „относителната липса на гъвкавост“, казва докладът. Проектът Appomattox на Royal Dutch Shell в Мексиканския залив бе един от няколкото одобрени през миналата година, като цената му за постигане на рентабилност се оценява на 50 долара за барел.

Всичко за цената на петрола следете тук

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 05:41 | 06.09.22 г.
fallback