Брутният вътрешен продукт на Куба се е увеличил с 4 процента през 2015 година, след като вътрешните реформи са надделели над отрицателни тенденции като поевтиняването на суровините, съобщиха днес официални медии, цитирани от Ройтерс и БТА.
В разпространената информация не става дума за затоплянето на отношенията със САЩ, а вместо това се споменава, че растежът е отчетен въпреки продължителните санкции, отбелязва агенцията.
Темпът съответства на прогнозите, направени преди година, а министърът на икономиката и планирането Марино Мурильо Хорхе го отдаде на подобреното планиране и сключването на договори с всички производствени сектори, които нарастват спрямо миналата година.
Мурильо говори на закрита сесия на министерския съвет, като акцент бе поставен върху вътрешните икономически показатели в промишлените сектори, а не в услугите и външните финанси.
Въпреки пазарно ориентираните реформи, започнали преди пет години, миналата година кубинската икономика нарасна с анемичния 1 процент, а за периода от 2011 до 2014 година - средно с 2,3 процента годишно.
Правителството твърди, че е необходим темп докъм 7 процента, за да бъде постигнато значително развитие.
САЩ запазват търговското ембарго срещу Куба въпреки миналогодишната политическа промяна от президента Барак Обама към нормализиране на отношенията. В доклада за икономиката не се споменават секторите, които спечелиха най-много от подобряването на връзките със САЩ, като туризъм и свързаните с него услуги и парични преводи.