Световните цени на храните са се понижили през ноември за първи път от три месеца, като принос за това имат силният долар и голямото предлагане, обяви Организацията по прехрана и земеделие (ОПЗ), специализирана агенция на Организацията на обединените нации (ООН), цитирана от Ройтерс.
Индексът на цените на храните на ОПЗ, който отчита месечните изменения в кошницата от зърнени храни, маслодайни култури, захарта, месните и млечните продукти, е достигнал средна стойност от 156,7 пункта през ноември, спрямо ревизираните 159,3 пункта месец по-рано.
Спадът с 1,6% се случва след два поредни месеца на поскъпване, като през този ноември цените на международните пазари остават с 18% по-евтини спрямо година по-рано, посочват от ОПЗ.
Индексът се понижава през по-голямата част от последните 20 месеца, отчасти благодарение на голямото световно предлагане. В момента той е с близо два пункта над шестгодишното дъно, достигнато през август.
Силният долар може да намали още повече цените през следващите месеци, заяви главният икономист на ОПЗ Адболреза Абасян пред Ройтерс.
Организацията намали своята прогноза за световния добив на зърно през 2015-2016 г. до 2,53 млрд. тона. Тя понижи прогнозата си за добив на пшеница през същия период до 734,5 млн. тона от очакваните преди това 736,2 млн. тона.