Турция разчита на Русия за около половината от доставките си на природен газ, като платила на държавната "Газпром" 10 млрд. долара за миналата година. Това прави енергийните им отношения непривлекателна мишена за отмъщение, коментира Bloomberg.
С такъв голям залог и за двете страни Русия може да потърси друг начин да отговори на свалянето на военния си изтребител от Турция във вторник. Руският заместник-министър на енергетиката Анатоли Яновски заяви, че доставките към Турция ще продължат съгласно договора. В дългосрочен план Турция може да намали зависимостта си от руски газ чрез алтернативни доставки.
„Турция вероятно няма да иска да спре съществуващите енергийни договори, но това почти сигурно означава, че тя ще започне да търси алтернативни енергийни отношения“, казва Джон Робъртс, специалист по енергийна сигурност в Methinks в Шотландия. „Двете очевидни опции са да стане клиент на втечнения природен газ на САЩ или на Иран“.
Отношенията между Турция и Русия вече бяха напрегнати, още преди руският изтребител да бъде свален, а разговорите за нов газопровод бяха в застой, коментира Александър Корнилов, анализатор в Alfa Bank в Москва.
Миналата година президентът Владимир Путин каза, че Турция ще стане енергиен хъб за Южна Европа и предложи изграждането на газопровода "Турски поток" под Черно море. С конфликта в Сирия обаче базираният в Москва "Газпром", най-големият производител на природен газ в света, заяви миналия месец, че ще намали капацитета на планираната връзка до Турция и съответно до Европа с 50%. Предложеният газопровод ще помогне на Русия да намали зависимостта си от транзита през Украйна, който се използва за доставката на над 10% от газа за Европа.
"Турски поток" е излишен, тъй като вече има съществуващ преносен капацитет до Турция и останалата част от Европа, заяви инвестиционната банка Сбербанк в съобщение до клиентите си.
Проектът вече бе намален до две тръби от първоначалните четири. Накрая само една от тях може би ще бъде пусната в експлоатация, казват от Сбербанк.
Макар че Турция не може веднага да се раздели с руските доставки, тя все още има възможност за борба с ответните ходове на Русия, като заяви твърда позиция по цените или заплаши със съкращения, твърди Сийбрен де Йонг, анализатор в Centre for Strategic Studies в Хага.
Обемът на продажбите в Турция възлиза на 17% от общия износ на Газпром извън страните от бившия Съветски съюз, сочат данни на компанията.
Иран вече изнася природен газ до Турция и планира да разшири износния си капацитет с все по-възможното вдигане на санкциите, свързани с ядрената му програма. Американската Cheniere Energy Inc. планира да изпрати първия си танкер с втечнен природен газ от САЩ през януари.
Американският президент Барак Обама призова във вторник за намаляване на напрежението между Турция и Русия, тъй като войната на думи помежду им застрашава да подкопае усилията за единен фронт срещу „Ислямска държава“.
„Основното е, че от военна и стратегическа гледна точка те може да поискат да теглят чертата и да кажат, че нещата са отишли твърде далеч, но това няма да бъде особено мъдро“, казва де Йонг. „В крайна сметка ако си положил толкова много усилия за постигането на това процъфтяващо енергийно партньорство с Турция, всичко това ще отиде на вятъра“.