При затопляне на климата с 4°C океаните ще се повишат средно с 8,9 метра. При затопляне с 3°C нивото ще се повиши с 6,4 метра, а с 2°C - с 4,7 метра. Дългосрочните последици от климатичните смущения са анализирани в доклад на американските учени от Climate Central, базирана в Принстън неправителствена организация, информира АФП.
В доклада се посочва, че е трудно да се оцени скоростта, с която морското равнище ще се повиши. Изследователите предполагат, че може да стане в срок от 200 до 2 000 години.
Според тях, въпреки предприетите досега усилия за ограничаване на затоплянето на планетата с 2°C, до края на века големите градове са застрашени от повишаване на нивото на океана.
Кой ще бъде най-засегнат от повишението на морското ниво?
В Азия най-застрашени от ръст на океанското ниво са Китай, Индия, Бангладеш, Виетнам, Индонезия, Япония, Филипините, Египет, Тайланд, Бирма. В Америка са САЩ, Бразилия, а в Европа: Холандия.
Риск има по-специално за градовете Хонконг, Калкута, Дака, Джакарта, Шанхай, Бомбай, Ханой, Рио де Жанейро, Буенос Айрес, Ню Йорк и Токио.
Дори и страните да успеят да забавят затоплянето на климата с 2°C, нивото на моретата ще продължи да се повишава. Така територии, досега населени с над 280 млн души, могат просто да бъдат заличени.
Докладът излиза три седмици преди конференцията по климата в Париж.
Ако не се положат никакви усилия и трендът на повишение на температурата достигне 4°C, бедствието ще засегне над 600 млн души.
Според авторите мерките, взети за бързо и драстично намаляване на емисиите парникови газове, въпреки всичко ще се усетят.