Бомба на радикалната групировка „Ислямска държава“ най-вероятно е довела до катастрофата с руския самолет в Синай. Това показват нови доказателства, цитирани от американски и европейски представители от сектора по сигурността, както и от британското правителство, съобщава Ройтерс.
Радикалната организация, която контролира обширни територии в Ирак и Сирия, още вчера обяви, че тя е свалила самолета и че обмисля дали да разкрие на света как точно е осъществила атаката, допълва информационната агенция.
Самолетът Airbus A321 на руската авиокомпания "Когалимавиа" се разби миналата събота на полуостров Синай малко след излитането от летището на египетския курорт Шарм ел Шейх. Загинаха всички 224 души на борда, от които 7 души екипаж.
Европейските и американските служби за сигурност подчертават обаче, че още нямат финални заключения по случая.
Британският външен министър Филип Хамънд коментира, че „има голяма вероятност катастрофата да е причинена от експлозивно устройство на борда на самолета“.
Коментарът на Хамънд идва в момент, в който Великобритания се подготвя за визита на египетския президент Абдел Фатах ал-Сиси тази седмица. Египет, близък съюзник на САЩ, отрича отговорността за катастрофата да е на „Ислямска държава“.
„Смята се, че на борда е имало експлозия, но каква точно – още не е ясно. Преглежда се районът на катастрофата, за да се опитаме да определим каква е била бомбата“, коментира египетски източник, пожелал анонимност.
Източникът допълва, че се провеждат съдебномедицински разследвания на мястото, където се разби самолетът, за да се види дали има следи от експлозиви.
Премиерът на Великобритания Дейвид Камерън също изрази опасенията си, че самолетът е свален заради бомба на борда. Заради инцидента Великобритания предприе допълнителни мерки за сигурност, за да изведе гражданите на страната от Шарм ел Шейх.
Представител на руските власти, също пожелал анонимност, коментира пред информационната агенция, че се разследват две версии – за избухване на обект на борда на самолета и технически проблем. Все пак самолетът няма как просто така да се разпадне във въздуха, като източникът отрича вероятността летателният апарат да е улучен от ракета.