Рейтинговата агенция Standard & Poor's понижи кредитния рейтинг на Саудитска Арабия до А+ от АА- в петък, съобщава CNNMoney.
Драматичният срив на цените на петрола през последните 18 месеца е довел до „ясно изразени отрицателни движения“ във финансовия облик на Саудитска Арабия, предупреди S&P.
Богатото на петрол кралство е преминало от здравословен бюджетен излишък от 7% от БВП през 2013 г. към прогнозиран дефицит от 16% през тази година. Според оценката на S&P, освен ако цените на петрола не се възстановят значително, Саудитска Арабия ще отчита сериозни дефицити през всяка една от следващите три години. По-нисък кредитен рейтинг означава, че кредитирането ще стане по-скъпо.
Перспективата на S&P за лидера в ОПЕК (Организацията на страните износителки на петрол) остава негативна, което означава, че рейтинговата агенция може да намали още рейтинга, ако правителството не успее да овладее дефицитите или привърши парите в брой.
Това е поредното от серия предупреждения по отношение на проблемите пред зависещия от петрол Близък изток.
Международният валутен фонд (МВФ) наскоро предупреди, че повечето страни в региона ще изчерпят парите си в брой до максимум пет години, ако петролът се задържи на ниво от около 50 долара за барел. Прогнозата включва Саудитска Арабия, както и Оман и Бахрейн.
Проблемът е, че Саудитска Арабия изключително много зависи на петрола, който формира 80% от приходите ѝ. S&P посочва и „негъвкавите“ планове за разходи като една от финансовите „уязвимости“ на страната.
S&P вярва, че отговорът на Саудитска Арабия ще бъде използване на запасите от пари в брой и издаване на нов дълг. Страната вече продаде облигации през лятото, за да привлече поне 4 млрд. долара, като това е първият път, в който навлиза на пазара на ценни книжа от осем години насам. Централната банка на Саудитска Арабия е изтеглила и 70 млрд. долара от компании за управление на активи като BlackRock през последната половин година.
Други потенциални промени включват отлагането на някои разходни проекти и реформирането на щедрите субсидии за електроенергия, вода и горива. Източник от саудитското правителство наскоро заяви за CNN, че управляващите обмислят намаляване на държавните субсидии за газ.