fallback

Саудитска Арабия бави плащания към изпълнители заради срива на петрола

Компаниите, работещи по инфраструктурни проекти, чакат по шест месеца или дори повече за плащанията

10:06 | 19.10.15 г. 10

Саудитска Арабия забавя плащанията към държавните изпълнители, след като сривът на цените на петрола доведе страната до дефицит за пръв път от 2009 г. насам, съобщава Bloomberg, базирайки се на информация от трима запознати източници.

Компаниите, работещи по инфраструктурни проекти, чакат по шест месеца или дори повече за плащанията, тъй като правителството се опитва да запази пари в брой, казват източниците, поискали анонимност заради чувствителността на информацията. Забавянията са се увеличили през тази година, а правителството се опитва да намали цените по договорите, твърдят още те.

Саудитска Арабия се бори със срива на цената на суровия петрол, формиращ около 80% от приходите ù, като ограничава резервите в чуждестранна валута, намалява разходите и продава облигации. Нетните чуждестранни активи са спаднали с около 82 млрд. долара в края на август, след като достигнаха рекордни нива в края на миналата година. Страната е събрала 55 млрд. риала (15 млрд. долара) от емитиране на дълг през тази година. Правителството търси и начини да ограничи капиталовите разходи и да отложи някои проекти.

Увеличаването на разходите е трудно за удържане, когато петролът поскъпва, но е още по-трудно, когато цената му спада“, казва Саймън Уилямс, главен икономист за Централна и Източна Европа, Близкия изток и Северна Африка в HSBC Holdings Plc. “Наближават съкращения – бюджетният дефицит е твърде голям, за да бъде пренебрегнат и да се преструват, че бизнесът върви както обикновено“.

Отлагането на плащанията може да забави приключването на започнати проекти, включително изграждането на метрото в Рияд на стойност 22 млрд. долара, и да спре разширяването на икономиката, нужно за създаването на работни места за нарастващото население. В миналото правителствените разходи бяха катализатор на растежа. Когато властите обявиха 130 млрд. долара за социални разходи през 2011 г. например, икономиката се разшири с 10%. Тази година икономическият ръст вероятно ще е около 3%, сочат данни на Bloomberg.

Говорител на финансовото министерство засега отказва коментар.

Поевтиняването на суровия петрол – цената му спадна наполовина през последните 12 месеца, заедно с разходните планове на монархията, ще остави Саудитска Арабия с бюджетен дефицит от над 400 млрд. риала (107 млрд. долара) през тази година, твърди Международният валутен фонд. Съвкупният дефицит за периода от 2015 до 2017 г. вероятно ще надвиши 300 млрд. долара, сочи доклад на HSBC. Правителството е поръчало серия от мерки за ограничаване на разходите, включително замразяване на нови строителни договори и забрани за изкупуване на нови превозни средства или мебели, заявиха за Bloomberg двама запознати източници по-рано този месец.

Въпреки това държавният дълг на Саудитска Арабия е сред най-ниските в света, като съотношението между брутния дълг и БВП е по-малко от 2% през 2014 г.

Саудитска Арабия е разпределила около 140 млрд. риала за строителни договори през първата половина на годината, което е с 12,4% повече в сравнение със същия период на 2014 г., сочи доклад на базираната в Джедда National Commercial Bank.

Още за цената на петрола четете тук

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 15:50 | 12.09.22 г.
fallback