Изпълнителните директори на десет от най-големите петролни и газови групи в света, включително и държавната петролна компания на Саудитска Арабия, обещаха да положат повече усилия за борба с глобалното затопляне преди конференцията за климата на Организацията на обединените нации (ООН), която ще се проведе през декември в Париж, съобщава FT.
Решението на BG Group, BP, Eni, Pemex, Reliance Industries, Repsol, Saudi Aramco, Shell, Statoil и Total обаче не беше одобрено от американските енергийни компании. Подкрепата от страна на френското правителство, което беше домакин на разговорите, също беше доста хладна, заради което властите в Париж си навлякоха критики от страна на “зелените” групи в страната и бяха обвинени в лицемерие.
Въгледобивната индустрия също реагира хладно на разговорите заради новите усилия да бъде обрисувана като най-големия злодей в сферата на опазването на климата и сектора на изкопаемите горива, отбелязва изданието.
Десетте компании, които поеха ангажименти, добиват една пета от общите добиви на петрол и газ в света. Те обаче не крият, че биха искали да засилят ролята на природния газ пред тази на въглищата и енергията от възобновяеми източници.
Десетте компании поеха ангажимент да прекратят рутинните възпламенявания на газ и да инвестират в системи за улавяне и съхранение на въглерод. Това на теория им дава вариант да продължат да използват изкопаеми горива в електроцентралите, но без да влияят толкова на климата.
Американските енергийни гиганти Chevron и Exxon Mobil отказват да подпишат споразумението.
Междувременно експерти коментират, че компаниите от петролния и газовия сектор трябва да направят повече, защото бизнес плановете им не са в съответствие с договорените международни цели за климата.
Бенджамин Спортън, главен изпълнителен директор на Световната въглищна асоциация, предупреди обаче, че внушението, че природният газ може да замени въглищата е нереалистично, особено в региони като Югоизточна Азия. Той призова компаниите от индустрията да работят заедно, като допълни, че добивната индустрия трябва да засили прилагането на нови, нискоемисионни технологии.