Увеличаването на лихвените проценти от страна на Федералния резерв на САЩ (Фед) може да има по-тежки глобални последици в сравнение с миналото, защото икономиката се промени, а централните банки имат малък опит в излизането от средата на нулеви лихвени проценти. На това мнение е вицепрезидентът на Европейската централна банка (ЕЦБ) Витор Констанцио, цитиран от Ройтерс.
Вдигането на лихвите от страна на Фед ще има по-голямо отражение, защото развиващите се пазари, най-вече Китай, сега са интегрирани в глобалната икономика в безпрецедентен мащаб. Страните са по-взаимосвързани в производството, презграничните капиталови потоци се увеличиха, а политиката на бъдещи насоки се превърна в ключов инструмент на монетарната политика, заявява централният банкер.
„Истината за проблема е, че, имайки предвид липсата на исторически прецеденти за това какъв би бил ефектът за развита икономика, която излиза от среда на нулеви лихвени проценти, пазарните анализатори и централните банкери нямат голям избор, освен да се учат в реално време“, гласят негови предварителни бележки преди реч в Хонконг.
Въпреки че разминаващите се курсове на паричните политики отразяват различията във фундаментите в еврозоната и САЩ, а традиционният възглед е, че това не би следвало да създава проблеми, „този път различията могат да имат по-големи глобални последици в сравнение с миналото“, казва Констанцио.
Същевременно Фед отбеляза в своята „Бежова книга“, че икономиката на САЩ продължава уверено пътя си към растежа. Централната банка все още обмисля дали да вдигне лихвите до края на тази година.
ЕЦБ пък ще заседава на 22 октомври, за да прецени дали е нужно да променя курса на своята парична политика, включително – дали да изменя параметрите на програмата за количествени улеснения.