Глобалната икономика ще се свие и ще отчете по-слаба търговия през следващата година, тъй като развиващите се страни се борят със затягането на паричната политика, твърди главният икономист на Citigroup Вилем Бойтер.
Бойтер повтори мрачните си прогнози по време на конференция на Milken Institute в Лондон във вторник, заявявайки за CNBC, че Китай, Бразилия и Русия вървят към икономически спадове.
„Забавянето със сигурност не се ограничава само до Китай“, казва той.
„Арсеналът от политики в развитите икономики за съжаление до голяма степен е изчерпан, дългът в нефинансовия сектор все още е по-висок от нивата си през 2007 г. Ние наистина просто седим и чакаме това да отмине и не сме в състояние да отговорим толкова ефективно, колкото трябва“, заяви Бойтер.
Икономистът прогнозира, че световният растеж, по обменния курс на пазарите, ще се понижи до под 2% и ще доведе до ръст на безработицата на много развиващи се пазари, както и в някои развити икономики.
Той добави, че страни като САЩ и Обединеното кралство може да не усетят всички последици от една рецесия, но допълни, че глобалният растеж ще бъде „доста под тенденциите“ със „задълбочаваща се разлика между фактическия и потенциалния БВП“. Бойтер заяви още, че ще има множество други „нефункционалности“, които се натрупват от глобалната финансова криза през 2008 г. насам.
Световните пазари бяха разтърсени през септември, след като обезценяване на юана от китайските власти доведе до тежка волатилност на континенталните китайски пазари. Инвеститорите в цял свят изпитват все повече опасения около забавящия се растеж във втората най-голяма икономика в света и потенциалните последици от вдигане на лихвените проценти в САЩ върху международните капиталови потоци.