Деветте най-големи застрахователни компании в света ще трябва да държат повече капитал според новите правила, които току-що глобалните регулаторни органи финализираха и които са насочени към предотвратяване участието на данъкоплатците в спасяването на индустрията при наличието на криза, пише Ройтерс.
Регулаторите решиха да преразгледат мултитрилионната застрахователна индустрия след масивното публично спасяване на застрахователя AIG в САЩ по време на финансовата криза от 2007-2009 г.
По настояване на Г-20 Международната асоциация на застрахователните надзорни органи изготви капиталови изисквания в две части за деветте компании, чийто евентуален фалит би предизвикал хаос на световните пазари.
Сред дружествата попадат AIG и MetLife в САЩ, британската Aviva, Ping An Insurance от Китай, италианската Generali и френската Axa.
Застрахователите няма да оповестяват публично своя допълнителен капиталов буфер поне до 2019 г., но също както с новите банкови капиталови правила, инвеститорите най-вероятно ще искат да знаят дали дадена компания е достатъчно здрава, за да изпълни по-рано изискванията без да се налага да набира свеж капитал.
Според Международната асоциация на застрахователните надзорни органи първият капиталов буфер, известен като основни капиталови изисквания (т.нар. basic capital requirement), ще бъде размерът на този капитал, който всеки един от 9-те застрахователя вече е задължен да поддържа по силата на националното си законодателство.
Първоначалните консултации предвиждаха размера на основното капиталово изискване, което трябва да бъде покрито в трите години след 2016 г., да бъде поне 75% от размера на капитала, изискван от националното законодателство.
Вторият капиталов буфер, предназначен за абсорбиране на по-големи загуби (т.нар. higher loss absorbency), ще бъде средно 10% от основно изискуемия в зависимост от степента на риск на операциите на компаниите, гласи становище на Международната асоциация на застрахователните надзорни органи.
Процентът е по-нисък в сравнение с първоначалното предложение за по-висок размер на капитала за абсорбиране на по-големи загуби, което бе средно 12-13% от основно изискуемия капитал.
Всички 9 дружества трябва да започнат да изпълняват изискванията за комбинираните капиталови изисквания от 2019 г. Това става ясно от готовите правила, които лидерите на страните от Г-20 трябва да приемат формално по време на срещата си в Турция през ноември.
Следващият месец регулаторният орган на Г-20 – Бордът за финансова стабилност, ще актуализира списъка със застрахователните компании, определени за системно важни. Не се очаква органът да включи други големи презастрахователи – пропуск, който учуди някои регулатори.
Някои надзорни застрахователни органи в САЩ поставиха под съмнение цялостната необходимост от глобални капиталови правила. Met Life пък оспори решение на американското правителство, определило фирмата за „системно“ рискова, което автоматично означава, че компанията ще бъде обект на по-внимателен надзор.