Делът на хората, които живеят в крайна бедност в света, вероятно ще падне под 10% от глобалното население през 2015 г., сочат нови прогнози на Световната банка.
Банката използва актуализирана международна линия на бедността от 1,90 долара на ден, която отразява нови данни за различията в разходите за живот между държавите. Новата линия на бедност запазва реалната покупателна способност на предишната (от 1,25 долара на ден по цени от 2005 г.) в най-бедните държави, уточняват от банката в съобщение, публикувано на сайта ѝ.
На базата на тази нова линия на бедност (както и на нови национални данни за стандарта на живот) Световната банка прогнозира, че най-бедните хора на планетата ще намалеят от 902 млн. души, или 12,8% от световното население през 2012 г., до 702 млн. души, или 9,6% от населението тази година.
Президентът на банката Джим Йон-ким казва, че продължаващото намаляване на бедността се дължи на силния ръст в развиващите се икономики през последните години, инвестициите в образование и здравеопазване и социалните мерки, които предпазват хората от изпадане в бедност.
"Ние можем да се окажем първото поколение в историята, което ще преодолее крайната бедност", заявява в доклада Джим Йон-ким.
Той предупреждава обаче, че предвид забавящия се глобален икономически ръст и големия брой бедни хора, които живеят в зони на конфликт, целта да се премахне крайната бедност остава силно амбициозна.
През април 2013 г. банката прие две цели: да премахне крайната бедност до 2030 г. и да увеличи споделения просперитет, като повиши доходите на най-бедните 40% от населението.
Бедността остава концентрирана в Субсахарска Африка (тази част от континента, която се намира на юг от Сахара) и Южна Азия, разкрива още докладът.
През последните няколко десетилетия три региона – Източният Азиатско-тихоокеански регион, Южна Азия и Субсахарска Африка, формират около 95% от глобалната бедност.
Разпределението й в тези региони обаче се променя драстично. През 1990 г. в Източна Азия са живели половината от най-бедните хора в света, а около 15% са живели в Субсахарска Африка. В прогнозата за 2015 г. това разпределение е почти обърнато: в Субсахарска Африка живеят половината от бедните в света, а около 12% живеят в Източна Азия. Бедността намалява във всички региони, но се задълбочава в страните, които са зони на конфликт или са твърде зависими от износа на суровини.