Франция е започнала разследване на режима на сирийския президент Башар Асад за предполагаеми престъпления срещу човечеството, съобщава АФП, като се позовава на съдебни източници, пожелали анонимност.
На 15 септември парижки прокурори са открили предварително производство по обвинения за престъпления, извършени в периода 2011-2013 г., допълват източниците на информационната агенция.
Разследването на Франция се базира основно на доказателства на бивш сирийски военен фотограф с псевдоним „Цезар“. Той е напуснал страната през 2013 г., като е взел със себе си над 55 хил. фотографии.
Френският министър на външните работи Лоран Фабиюс коментира, че страната му е длъжна да предприеме действия.
Едва ли Асад би се появил някога във френски съд, но разследването вероятно ще засили допълнително натиска върху сирийския лидер, който и без това попадна в центъра на дипломатическото внимание на Русия, Иран и Запада. За повече от четири години конфликтът е отнел над 240 хил. живота, а западните дипломати обвиняват правителството на страната, че е убило повече хора, отколкото радикалната организация „Ислямска държава“.
Конфликтът в Сирия беше основната тема на заседанието на ООН, на което президентите на САЩ и Русия Барак Обама и Владимир Путин стигнаха до тежък сблъсък по въпроса как може да се реши проблемът със сирийската гражданска война.
Вчера Обама коментира, че премахването на Асад е важна стъпка за победата над джихадистите от „Ислямска държава“, които се възползваха от хаоса в Сирия и завзеха обширни територии от страната и от съседен Ирак.
Бруталният конфликт предизвика и тежка миграционна криза, като принуди милиони да напуснат домовете си и да търсят спасение другаде, включително и в Европа.
Фотографиите на „Цезар“ показват хора с извадени очи, ранени хора, хора, буквално измършавели от глад, както и стотици трупове, лежащи в барака, заобиколена от найлони, използвани за погребения.
Снимките се ползват и от международните органи на ООН като част от разследване на режима на Башар Асад и ролята му в „масовото насилие“ в Сирия, отбелязва информационната агенция.
Сирийското правителство определи разследванията като политически.
Междувременно стана ясно, че държавите от Г-7 и Персийския залив са отпуснали 1,6 млрд. евро за агенциите на ООН, като средствата ще отидат в помощ на сирийските бежанци. Инициативата е на Германия, като страната ще отпусне 100 млн. евро.
По-голямата част от средстват са предназначени за държавите, които са най-засегнати от миграционната вълна заради сирийския конфликт – Турция, Ливан и Йордания.
Трите страни приеха няколко милиона души от Сирия. Заради тежките условия в лагерите обаче хиляди хора ги напускат и тръгват към Европа в търсене на нов живот.
Отделно от тази сума Япония обяви, че ще осигури 1,4 млрд. евро в помощ на сирийците и иракчаните, засегнати от конфликта, както и за установяване на мир в Близкия изток. Премиерът Шиндзо Абе обаче отклони всякакви въпроси за това дали Япония, която е одобрила само 11 от подадени близо 5 хил. молби за убежище през миналата година, би приела бежанци от Сирия.