До 2050 година делът на енергията от възобновяеми източници може да достигне 100%, сочи докладът на Greenpeace, озаглавен „Енергийната (р)еволюция” и публикуван на сайта на огранизацията. Това е един от сценариите, разработени от екологичната организация, за развитието на сектора.
Пълната замяна на енергийните източници ще стане плавно – делът на ВЕИ ще бъде 42% през 2030 година и 72% - през 2040 година.
Предвижданията са, че през 2050 година от сега познатите ни енергоизточници ще бъде използван само петролът, но не в енергийния сектор, а като суровина за химическата индустрия.
Според плановете на Greenpeace комбинацията от енергийна ефективност и ВЕИ-технологии ще доведе до стабилизиране на емисиите въглероден диоксид в енергийния сектор. През 2030 година ще бъдат достигнати нивата на парниковите газове от 1990 година, а десет години по-късно емисиите ще намалеят с още 60%, за да бъдат на нулево ниво през 2050 година.
Един от факторите за повишеното търсене на електроенергия ще бъде постепенната замяна на горивата от електрическата енергия в транспорта. Това също ще намали емисиите парникови газове, отбелязват еколозите.
Очакванията са, че до 2020 година търсенето на електроенергия в транспорта ще се удвои.
Но не само околната среда ще усети благотворното влияние на производството на електрическа енергия от възобновяеми източници. Според доклада на Greenpeace в към 2030 година в енергийният сектор по света ще бъдат заети 48 млн. души. 87% от тях ще бъдат във ВЕИ-сектора.
Енергийната (р)еволюция обаче си има и своята цена – за да бъде реализирана ще бъдат необходими инвестиции в размер на 64,6 трилиона долара или по 1,6 трилиона долара на година.