Русия обяви, че изпраща военни доставки, съветници и хуманитарна помощ за Сирия, а ако Дамаск поиска, Москва ще изпрати и допълнителна помощ, съобщава АП. Доставките включват бронирани превозвачи, гранатомети, камиони и боеприпаси, посочва руският в. Комерсант.
Това засили опасенията на САЩ за ескалиране на гражданската война в страната, което би тласнало още повече мигранти към Европа, отбелязва АП.
Руският външен министър Сергей Лавров коментира, че руски военнослужещи са пребивавали в Сирия в продължение на много години, като обучават и подкрепят силите, лоялни на президента Башар Асад, в четиригодишната гражданска война в страната.
По думите на Лавров Кремъл ще предприеме допълнителни стъпки "изключително по искане и със съгласието на Сирийска държава или други страни в региона, ако се говори за помощ в борбата срещу тероризма”.
Подкрепата на Русия за Асад отново изправи Москва срещу САЩ, въпреки че президентът Барак Обама не предприе военни мерки, за да го отстрани. Вместо това Вашингтон подкрепя т.нар. умерени бунтовници, които се противопоставят и на Асад, и на радикалната организация “Ислямска държава”.
Говорителят на Кремъл Дмитрий Песков заяви в четвъртък, че Москва подкрепя сирийската армия, тъй като няма други заслужаващи доверие групи, които биха се справили с ислямските екстремисти. Песков допълни, че Русия ще постави въпроса и пред Общото събрание на ООН, което ще се състои през този месец в Ню Йорк.
Агенцията припомня, че България и Украйна отказаха по-рано тази седмица да осигурят достъп до въздушното си пространство за руските полети до Сирия, а Гърция обяви, че САЩ са поискали от Атина да затвори въздушното си пространство за руските самолети за Сирия. Същевременно обаче Иран – другият съюзник на Асад, се съгласи руските самолети с доставки да преминат през въздушното пространство на страната.
Говорителят на Държавния департамент на САЩ Джон Кърби коментира в сряда, че ако Русия иска да помогне в противопоставянето на “Ислямска държава”, "начинът да се направи това е да се спре подкрепата за Башар Асад”.
Междувременно и Израел се присъедини към гласовете против разширяването на руското военно присъствие в Сирия. Министърът на отбраната на страната Моше Яалон коментира пред репортери, че изпратената военна помощ има за цел създаване на авиобаза в района на Латакия в Сирия, пише британският в. Guardian. Основната цел обаче е Москва да защити интересите си в страната – т.е. сигурността на военната база в Тартус на брега на Средиземно море.
Генералния секретар на НАТО Йенс Столтенберг също посочи, че Алиансът е все по-притеснен заради руска военна активност в Сирия.
Яалон настоява, че ако руснаците планират удари срещу бойците от “Ислямска държава”, те ще трябва да съгласуват намеренията си с водената от САЩ международна коалиция.