Кувейт, една от страните членки на Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК), заяви, че световните сривове на петролните и финансовите пазари подчертава нуждата на страната да продължи с инвестициите и диверсифицирането на източниците си на приходи, съобщава Bloomberg.
Финансовият министър Анас ал-Салех брифира кабинета по повод сътресенията на пазара, съобщи информационната агенция Kuna в понеделник. Цената на петрола сорт Брент спадна под 45 долара за барел в понеделник за пръв път от 2009 г. насам заради опасенията, че световното пренасищане може да се задълбочи.
Резкият спад на цените на петрола накара фондовите пазари на Съвета за сътрудничество в Персийския залив, който включва шест държави заедно с Кувейт и Саудитска Арабия, да се сринат. Основният индекс на Кувейст се плъзна надолу с 1,6% в понеделник, което е най-ниското му ниво от ноември 2012 г.
Кабинетът „подчерта нуждата от прилагане“ на мерки, очертани от министерството на финансите пред парламента с цел диверсифициране на източниците на приходи, съобщава Kuna. Капиталовите инвестиционни разходи също трябва да продължат, допълва тя.
Кувейтските представители предвиждат въвеждането на корпоративен данък както за местни, така и за чужди компании като начин за подкрепа на държавните финанси, съобщи агенцията пред март. Правителството съкрати разходите за енергийни субсидии, а официални представители многократно заявиха, че други форми на подпомагане на гражданите са неустойчиви.
Като четвърти най-голям производител в ОПЕК Кувейт добива около 2,8 млн. барела петрол на ден, а приходите от петрол представляват повече от 90% от общите приходи.