След неколкоседмични политически разговори и ескалация на насилието в Турция министър-председателят на страната Ахмет Давутоглу и лидерът на основната опозиционна партия Кемал Кълъчдароглу ще се срещнат в четвъртък, за да се опитат да дискутират споразумението за разпределение на властта буквално в 12 без 5, пише Financial Times.
Повече от два месеца минаха от изборите в югоизточната ни съседка, резултатът от които доведе до политическа парализа. Все още обаче политиците могат да преодолеят застоя, обединени от убеждението, че единственото по-лошо нещо от широка коалиция между вечните съперници са новите избори, отбелязва изданието.
Възобновяването на насилието в регионите, населени от кюрди, даде допълнителен тласък на необходимостта от постигане на споразумение.
Партията на справедливостта и развитието и Републиканската народна партия имат време до 23 август да подготвят коалиционно споразумение. Ако не спазят срока, президентът Реджеп Тайип Ердоган няма да може да направи друго, освен да свика предсрочни избори – опция, която според критиците му той май предпочита, след като отказа да удължи поставения 45-дневен срок за сформирането на коалиционно правителство с мотива, че няма такива правомощия.
Според представители на Партията на справедливостта и развитието сформирането на коалиция е много по-вероятно, отколкото провеждането на предсрочни избори. Радикалните разлики между двете водещи партии в страната остават, но като цяло постигането на сделка е предпочитан вариант от политиците.
Давутоглу и Кълъчдароглу се срещнаха в началото на тази седмица, като разговорът им продължи повече от четири часа. Членове и на двете партии сигнализират, че е възможен компромис.
За срещата в четвъртък се казва, че е последният шанс за сделка за широка коалиция. Очаква се именно тогава да се постигне и окончателно споразумение.
Основните спорове между двете партии са по седем въпроса. Те включват външната политика, особено политиката към Египет и Сирия, ролята на президентството, реформите в образованието и очакваната продължителност на коалиционния кабинет.
Желанието за предсрочни избори в Партията на свободата и развитието обаче може и да надделее, особено след като резултати от проучване на общественото мнение наскоро показаха, че подкрепата за Ердоган е 43-44 на сто. Това обаче трудно ще гарантира парламентарно мнозинство на политическата сила.
Разговорите за сформирането на управляваща коалиция в Турция се провеждат на фона на ескалиращото напрежение между властите и кюрдската общност и подновените нападения срещу цели на Кюрдската работническа партия в Северен Ирак и на територията на Турция. Според критици на Ердоган той подклажда напрежение с цел да увеличи подкрепата за неговата Партия на справедливостта и развитието. Насилието обаче може да има точно обратния ефект.