Когато богатите стават по-богати, икономическото здраве на страната може да пострада. Но ако най-бедните членове на обществото започнат да се изкачват по стълбата, растежът на БВП може да получи тласък.
Това беше отправеното в понеделник послание от икономистите на Международния валутен фонд (МВФ), които повдигнаха темпото на дебата за глобалното неравенство, пише Financial Times.
Предишните изследвания на МВФ посочваха, че политиките за преразпределение на богатството имат "доброкачествени ефекти" върху държавните хазни. Разработките на фонда, на вече от френския икономист Томас Пикети, предизвикаха оживен дебат в редица икономически кръгове.
Най-новото изследване е изготвено въз основа на данни от 159 развити и развиващите се икономики за периода 1980-2012 г. Докладът този път отива по-далеч и установява пряка връзка между това как преразпределянето на доходите влияе върху националния растеж.
Според икономистите на МВФ когато делът на доходите на най-богатите 20% от населението на тези страни се увеличава с един процентен пункт, то растежът на БВП се покачва едва с 0,08 процентни пункта в следващите пет години", което предполага, че "ползата от това не е голяма".
В същото време увеличение с един процентен пункт при доходите на най-бедните 20% в тези икономики води до 0,38 на сто увеличение на растежа, показва докладът.
Изследването бе приветствано от активисти против бедността, според които настоящата ситуация е "тънка струйка", която повлича надолу икономиката.
Според Николас Момбриал, ръководител на Oxfam International във Вашингтон, "МВФ доказва, че прави богатите по-богати, като се съсредоточава върху бедните и средната класа да правят растежа". "Чрез публикуване на този доклад МВФ показа, че "няма да може да разчита на плячката от изключително богатите, за да се възползват останалата част от нас".