IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

ВЕИ може да изместят въглищата като основен източник на енергия след 15 години

Това обаче ще е възможно само ако се спазят ангажиментите за борбата с климатичните изменения

16:39 | 15.06.15 г. 22
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Снимка: Ройтерс

Вятърът, слънцето и другите възобновяеми енергийни източници (ВЕИ) ще изпреварят въглищата като най-голям източник на електроенергия в света след само 15 години, ако бъдат спазени ангажиментите за постигане на споразумение за климатичните промени тази година, пише Financial Times.

Изненадващият извод на Международната агенция по енергетика (МАЕ) разкрива, че енергията от ВЕИ може да нарасне силно от малко над една пета от глобалното производство на електроенергия днес до близо една трета през 2030 г. - по-голям дял от тези на въглищата, природния газ или атомните централи.

Това сочи, че енергийните компании правят днес „голяма фатална грешка“, ако приемат, че мерките за овладяване на климатичните изменения няма да имат отношение към бизнеса им, казва Фатих Бирол, главен икономист на МАЕ.

„Това ще е като да приемате, че лихвите ще останат същите през следващите 25 години“, казва той в интервю за FT. „Същият вид късогледство е.”

За първи път в процеса на преговорите на ООН за климата почти всички държави се очаква да ограничат емисиите си от парникови газове като част от глобално споразумение, което трябва да бъде подписано през декември в Париж.

Мерките, вече разкрити от някои държави, имат за цел да намалят рязко употребата на изкопаеми горива, особено на въглища, в САЩ, ЕС и на други места, посочват от МАЕ в доклад по повод предстоящите преговори в Париж.

Агенцията обаче предупреждава, че схемите, стартирани досега, няма да бъдат достатъчни, за да спрат повишаването на средните глобални температури с повече от 2 градуса по Целзий спрямо периода преди индустриализацията – граница, около която страните вече се обединиха, че не трябва да бъде преминавана, защото може да донесе рискови изменения за климата.

Това означава, че правителствата трябва да включат в споразумението в Париж изискване държавите да преглеждат и ускоряват целите си за намаляване на парниковите емисии на всеки пет години, посочват от МАЕ, която следи глобалните тенденции в енергетиката.

„Трябва да постигнем мирен развод между икономическия ръст и емисиите в името на добруването на всички граждани на света“, коментира Бирол.

Емисиите въглероден диоксид, свързани със сектора на енергетиката, които са основният парников газ, отделян от човечеството, са останали непроменени през 2014 г., въпреки че глобалната икономика нарасна.

Това рядко събитие повдигна спекулации, че историческата връзка между икономическия растеж и растящите парникови емисии може би най-накрая е напът да бъде прекъсната.

Бирол обаче отбелязва, че няма гаранции, че нивата на замърсяване с въглероден диоксид ще останат на това ниво в бъдеще, отчасти защото Индия и други държави все още строят неефективни топлоцентрали на въглища, които замърсяват въздуха.

Този тип централи на въглища трябва да бъдат забранени, смятат от МАЕ, а глобалните парникови газове трябва да достигнат пика си до 2020 г., за да бъдат ограничени климатичните изменения.

От МАЕ искат споразумението в Париж да включва дългосрочен краен срок за прекратяване на отделянето на парникови емисии, защото според агенцията това предлага по-конкретна цел за бизнес инвестициите вместо сегашната цел от не повече от 2 градуса.

Миналата седмица лидерите на страните от Г-7 подкрепиха цел за преустановяване на парниковите емисиите в рамките на този век и за рязкото им ограничаване до 2050 г.

Подобни цели обаче не се приемат единодушно от всички близо 200 държави, които ще преговарят в Париж за климата. Според някои емисиите трябва да бъдат на практика прекратени до 2050 г., докато други са на мнение, че изобщо не бива да има твърди срокове за това.

Две трети от парниковите газове се отделят при добива и изгарянето на въглища, петрол и газ, които захранват енергийните системи в света и автомобилите, затова постигането на климатичните цели се очаква да изисква растящи инвестиции във ВЕИ, които през 2014 г. достигнаха 270 млрд. долара в глобален план.

Възобновяемите енергийни източници са формирали около половината от целия капацитет новопостроени централи през миналата година, като от МАЕ очакват делът им да расте в идните години.

Агенцията посочва, че ВЕИ сега формират 22% от общото производство на електроенергия, значително по-малко от въглищата (41%). Според анализа на МАЕ обаче делът на ВЕИ ще нарасне до 32% през 2030 г., измествайки въглищата, които от дълго време са основен източник на електроенергия за света.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 06:51 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

2
rate up comment 21 rate down comment 3
alexx
преди 9 години
Изкупната цена от ВЕИ в България е тежко субсидирана. Затова НЕК е на изкуствено дишане, въпреки че цената за крайния потребител скочи доста през последните 5-6 години. Ако минат на пазарен принцип, съм съгласен да правят колкото искат ВЕИ. Но не и да ги субсидират.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 13 rate down comment 4
MZ/X
преди 9 години
Ако климатичните промени бяха единственият мотив за разпространение на ВЕИ до никъде нямаше да стигнем... За щастие геополитическият мотив и борбата за независимост от вноса не енергия е поне толкова силен мотив..Третият и най-силен мотив обаче ще бъде, че цената на ВЕИ скоро ще стане най-ниска спрямо всички алтернативи, а борбата с климатичните промени и геополитическите рискове просто ще бъде бонус.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още