През последните десетилетия се засили неравенството в доходите, което подкопава икономическия растеж и което може да бъде променено само чрез широк набор от правителствени мерки, включително чрез по-високи данъци за богатите, твърди Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР), цитирана от Wall Street Journal.
Седем години след публикуването на свой основен доклад, който разкрива, че неравенството сред най-развитите държави след 80-те години на ХХ век расте плавно, базираната в Париж институция прие повишението на това, което тя нарича „нестандартна“ безработица, и острия спад на дела на средноквалифицираните и средноплатени работещи за своя основна кауза.
Това контрастира с други изследвания по проблемите на неравенството, които се фокусират върху ръста на доходите на най-богатия 1% от световното население.
„През последните десетилетия близо 40% от населението в долния край на разпределението на доходите извлече минимални ползи от икономическия растеж в редица държави“, гласи документът на ОИСР. „В някои случаи доходите на нископлатените спадат в реално изражение. Когато подобна голяма група от населението извлича толкова малко ползи от икономическия растеж, социалното недоволство се увеличава, а доверието в институциите отслабва.“
Според ОИСР ръстът на неравенството в десетилетията преди 2008 г. продължава. Докато през 80-те години горните 10 процента от богатите имаха доходи 7 пъти по-големи от долните 10%, то през 2013 г. сред 34-те страни членки на ОИСР съотношението вече нарасна до 9,6 пъти. В САЩ през 2014 г. съотношението се увеличава до 18,8 пъти от 15,1 пъти през 2007 г. По това ниво на неравенството най-голямата икономика в света е изпреварена единствено от Мексико.