През второто тримесечие на 2015 г. в осем от десетте най-големи инвестиционни банки в света приходите от инвестиционно банкиране могат да спаднат с 15% спрямо първото тримесечие, тъй като печалбите от търговия с финансови инструменти, зависещи от движенията на лихвени процентите, спадат. За това предупреждава анализаторският екип на американската банка JPMorgan, пише Ройтерс.
Приходите от търговия на най-големите банки показаха признаци на възстановяване през първото тримесечие на годината, тъй като пазарната волатилност увеличи печалбите на дилърските поделения.
Въпреки това след спокойния април месец май се оказва сравнително слаб за приходите от търговия с финансови инструменти с фиксиран доход, валути и суровини (fixed income, currencies and commodities, или FICC). Тенденцията може да продължи до юни, с което дивизиите ще претърпят срив на приходите от 25%, изчисляват от JPMorgan.
„Наблюдаваме забавяне на приходите от инвестиционно банкиране през второто тримесечие на 2015 г., което е потенциално над нормалното за сезона заради слабостите при лихвените проценти след силното първо тримесечие“, гласи бележка на анализаторите на банката до техните клиенти.
Първото тримесечие обикновено е най-силният период от годината за приходите на банките от инвестиционна дейност. През второто тримесечие поделенията за търговия с акции, въпреки че се представят по-добре в сравнение с нормалните сезонни трендове, се очаква да спаднат с 8% на тримесечна база.
Подобни са очакванията за приходите на дивизиите на банките от консултантска дейност и от поемане на емисии акции и облигации.