Сегашното равнище на държавни разходи за изследвания в областта на нисковъглеродните технологии трябва да бъде утроено, за да може да се постигне целта за ограничаване глобалното затопляне до 2 градуса, предупреди Международната агенция по енергетика (МАЕ), цитирана от АFP.
"Разработването и разгръщането на новаторски технологии в енергетиката е ключов фактор" в борбата срещу климатичното затопляне, паралелно с дипломатическия процес, който трябва да приключи със споразумение в Париж през декември на световната конференция за климата, призовава МАЕ в доклад за бъдещето на енергетиката и технологичните иновации в сектора.
В свят, който все още е силно зависим от изкопаемите горива, неотдавнашното поевтиняване на петрола и ниските цени на въглерода "засилват ролята на правителствата", допълва организацията, като ги приканва да приложат регулаторна рамка на пазара, която насърчава иновациите и инвеститорското доверие.
Според МАЕ появата на технологии, които да позволят постигането на международните цели, обаче изисква по-голяма финансова подкрепа, пише БТА.
Държавните разходи за научно-изследователска, развойна и демонстрационна дейност в енергетиката са се увеличили в абсолютни стойности спрямо минимума, отбелязан през 1997 г., достигайки 17 млрд. долара (около 15,2 млрд. евро) през 2011 г. в 29-те страни членки на МАЕ. Само че от 2000 г. техният дял в общите разходи за наука и изследвания стагнира между 3 и 4 на сто спрямо връх от 11% през 1981 г., отбелязва организацията.
Според нея държавните инвестиции трябва поне да бъдат утроени, за да се спази сценария за ограничаване на затоплянето до 2 градуса.