Подкрепяните от Иран бунтовници хути в Йемен настъпват сериозно към южния град Аден. Този ход показва, че шиитската групировка не планира да се оттегли въпреки въздушните удари от коалицията на сунитски държави, ръководена от Саудитска Арабия, съобщава The Financial Times.
Ожесточени боеве разтърсиха пристанищния град след като силите на бунтовниците хути го обстрелваха с артилерия, според жители. Пан-арабския новинарски канал Al Jazeera съобщи, че до 60 души са били убити в Аден.
Членът на Съвета на милицията на хутите Ансар Аллах Мохамед ал-Букхаити, заяви че бойците му са били подготвени за ръководена от саудитците регионална намеса, макар и наблюдатели да смятат, че подобно действие не предстои. Става ясно, че сухопътна инвазия вероятно ще бъде необходима, ако коалицията иска да постигне своите военни цели в най-бедната страна в арабския свят.
Този уикенд Арабската лига гласува създаването на „съвместна сила“ за Йемен. Малко вероятно е този план да се осъществи, но това дава възможност на Рияд да придаде регионална легитимност, за да води кампания със своите съюзниците.
Букхаити заяви: „Целите на тази интервенция няма да бъдат постигнати".
Йемен бива вкаран в регионална война между Иран, шиитска мюсюлманска страна, и сунитската Саудитска Арабия. В Йемен от години се води борба срещу бунтовниците на Ал Кайда и южното сепаратистко движение.
Въздушни удари, които продължават и тази седмица, изглежда не са успели да намалят потенциала и желанието за борба на бунтовниците хути и техните съюзници.
Ибрахим Шаркиех, заместник-директор на базирания в Доха аналитичен център Brookings Doha Centre, коментира, че е малко вероятно Саудитска Арабия да започне сухопътна кампания преди да е отслабила значително силите на хутите или да е в състояние да организира йеменските сили, с които да си сътрудничат на сушата.
„Не очаквам да видя сухопътна интервенция още две до три седмици, може би месец", коментира Шаркиех. „Хутите все още са в силна позиция. Силите, лоялни на бившия президент Али Абдула Салех, все още са много силни. При тези обстоятелства е малко вероятно да наблюдаваме наземни операции".
Един от саудитските коалиционни въздушни удари уцели управляван от ООН бежански лагер в северния град Харад, ранявайки и убивайки десетки хора. Йоханес Ван дер Клаау, представител на Върховния комисар на ООН за бежанците в столицата Сана, заяви че най-малко 30 души са били убити и 25 ранени.
„Ние сме възмутени от това нападение", заяви Ван дер Клаау. „Който и да провел тази атака не е уважил хуманитарното право".
Въздушните удари от Персийския залив също засегнаха летището в Аден, което действа и като военно летище. Но бунтовниците хути и съюзниците им продължиха да настъпват в южните провинции около Аден, а силите, лоялни на сваления президент Абд-Рабу Хади започнаха да се разпадат.
„Популярните комитети" на Хади до голяма степен са започнали да с завръщат по родните си провинции и оставят боевете около Аден на сепаратистките милиции и въоръжените местни жители, заяви източник, близък до южното сепаратисткото движение.
Лоялните на бившия президент Салех, който бе принуден да напусне властта през 2011 г., също са в покрайнините на Аден като част от силите на хутите. Салех, който преди години водеше война срещу хутите, сега е обединил сили с тях в опит да се отстрани Хади от власт. Той все още има влияние върху десетки хиляди войници.