Продължават въздушните удари в Йемен, които бяха започнати от коалицията арабски държави, водени от Саудитска Арабия. Според Международната организация по миграция най-малко 45 души са били убити днес в северните райони на страната заради удар, поразил бежански лагер. Ройтерс същевременно цитира хуманитарни работници, които съобщават за 21 жертви.
Коалицията се е целила във военна база в близост до лагера.
Саудитска Арабия и държавите от региона започнаха въздушни удари срещу движението „Хути“, което още миналата година превзе столицата на Йемен – Сана, и напредва към пристанищния град Аден, където доскоро се намираше легитимно избраният президент на страната Абд-Рабу Мансур Хади.
Хади участва в арабска среща в Египет в събота и след това замина за Рияд със самолета на краля на Саудитска Арабия. На срещата арабските лидери се договориха, че коалицията ще продължи с въздушните удари срещу шиитските бунтовници.
Според хуманитарни източници бунтовниците и проправителствените сили в момента водят битки край северните предградия на Аден. Артилерия и ракетен обстрел са нанесли поражения в подстъпите към града.
Боевете предизвикаха гражданска война в най-бедната държава на арабския полуостров. Страната е в хаос още от зората на т.нар. „Арабска пролет“ заради засилващите се сепаратистки движения на шиитското движение „Хути“ с лидер Абдел Малек ал Хути, считан за близък съюзник на Иран, и терористичната организация „Ал Каида на Арабския полуостров“.
Информационната агенция припомня, че само четири години след обединението на Северен и Южен Йемен през 1990 г. избухна гражданска война, като северните сили победиха южните. През 60-те години на миналия век намесата от страна на Саудитска Арабия и Египет на срещуположните страни в гражданската война в Северен Йемен доведе до дълга и вредна военна безизходица.
Саудитска Арабия смята да се фокусира върху въздушни удари и засега не възнамерява да инициира сухопътна операция. Единствено Пакистан все още не е взел окончателно решение каква роля да играе в коалицията.
Нарастващата сила на „Хути“ - част от шиитското малцинство в страната, което съставлява около една трета от населението, означава, че Йемен е новата арена на борбата за власт между Саудитска Арабия и Иран. Регионалните съперници са на срещуположните страни в конфликтите и в Сирия, и в Йемен.
Смята се, че Иран осигурява логистична подкрепа и оръжие на шиитските милиции в Йемен, въпреки че Техеран отрича обвиненията.
Заради задълбочаващия се хаос в страната продължава евакуацията на чужди граждани от Йемен. Китай, Индия и Пакистан спасяват свои граждани, като ги извеждат извън страната.
Междувременно стана ясно, че въпреки хаоса и боевете Пекин е успял да си осигури огромна доставка на петрол от Йемен през почивните дни. Танкерът е напуснал пристанището Аш Шихр в неделя. Това доказва, че все пак някакви количества петрол все още се изнасят от страната, която е сред водещите доставчици на черно злато за Китай въпреки политическата нестабилност и спадащото производство.
Според американската Администрация за енергийна информация добивът на петрол в Йемен се е свил почти наполовина от 2010 г насам.
Същевременно френският гигант Total, който оперира терминал за втечнен газ в страната, съобщи, че са евакуирани всички служители чужденци.