Китай ще отпусне на Венецуела кредит от около 10 млрд. долара през следващите месеци – половината като част от двустранна сделка за финансиране, а другата половина – за развитието на петролни полета, посочи високопоставен служител във венецуелската държавна петролна компания PDVSA.
Средствата ще са от голяма полза за финансово притиснатата латиноамериканска страна и ще повишат доверието на пазара в способността на члена на ОПЕК да отговори на големи плащания по дълга и съдебните решения. Доходността по венецуелските облигации се повиши след оповестяването на новината в четвъртък, пише Ройтерс.
Въпреки това според мнозина заемите, които имат конкретно предназначение, няма да успеят да помогнат на Каракас в борбата на правителството със значителния спад на цените на петрола, който предизвика тежка рецесия в страната.
Първите 5 млрд. долара от заема ще бъдат предназначени за широкообхватни проекти, посочи длъжностното лице. Очаква се споразумението да бъде подписани официално по-късно този месец.
Отпускането на останалите "специални" 5 млрд. долара вероятно ще включва клауза за наемане на китайски компании, които да участват в производството и развитието на венецуелски петролни полета заедно с PDVSA, каза още източникът. Сделката за целия 10-годишен заем ще бъде подписана през юни, което ще позволи на венецуелските власти да отговорят на всички спешни плащания до края на 2015 г.
"Китай иска решително да подкрепи инвестициите в области, като развитието на петролни полета, така че PDVSA може бързо да увеличи производството си", каза източникът, пожелал да остане анонимен.
Гладната за енергийни ресурси китайска икономика се стреми да намери опора във Венецуела, която има най-големите петролни резерви в света, като част от по-широката тенденция, в която Пекин предвижда инвестирането на милиарди долари за гарантиране на дългосрочните доставки на суров петрол. Заемите често зависят от наемането на китайски компании от строителния или инженерния бранш.
Китай вече отпусна на Венецуела заем от над 45 млрд. долара в замяна на изплащането участие в добива на "черно злато". Каракас от своя страна насочи средствата в инвестиции в инфраструктурата и цялостното икономическо развитие.