Иран, САЩ и неговите съюзници водят преговори за ядрена сделка, която би могла да промени много неща. Може би най-бързият ефект би бил цената на петрола, пише The Wall Street Journal.
През последните години иранския износ практически бе ограничен от западните санкции, които целят да притиснат Техеран заради ядрените му амбиции. Сделка, която да намали тези санкции, би могла да означава половин милион барела дневно или повече ирански суров петрол, отправящ се към пазара, който и сега усеща свръхпроизводство, прогнозират анализатори.
Световните цени на суровия петрол вече са под натиск и сделката би могла да ги свали още по-ниско. Цените на американския петрол достигнаха шестгодишно дъно в понеделник след нови сигнали, че запасите заливат пазара.
Някои трейдъри се обосноваха с разговорите между ирански и американски политици тази седмица като аргумент за залозите си за нов спад.
Спадът дойде въпреки, че преговарящите заявиха, че все още има дълъг път за постигане на сделка до крайния срок 31 март. Миналата седмица писмо от Републиканците в Сената заплаши да отхвърли каквато и да е постигната сделка, което добави ново измерение към преговорите, водещи се в Швейцария.
„Какво ще стане с Иран е важно, тъй като ще има директно влияние върху доставките на петрол“, заяви Дейвид Хъфтън от лондонската брокерска фирма PVM.
Инвеститори и анализатори твърдят, че светът и особено САЩ остават потопени в изобилие от суров петрол. Те твърдят, че в близко бъдеще повишаващите се запаси и силното темпо на добив ще продължат да притискат цената на петрола, която спадна с 52% през последните шест месеца и с 59% спрямо пика си през юни 2014 г.
Фючърсите за доставка на суров петрол през април поевтиняха с 96 цента, или 2,1%, до 43,88 за барел на борсата в Ню Йорк. Това бе пета поредна сесия на спад и най-ниското ниво от март 2009 г.
Западът постави лимита върху иранския износ сравнително скоро, като част от по-всеобхватни икономически санкции, които действат от десетилетия. Тяхната цел е да накарат Техеран да седне на масата за преговори за своята ядрена програма. Вашингтон и неговите съюзници твърдят, че Иран се опитва да построи ядрени оръжия, а Техеран настоява, че програмата е за мирни цели.
Въпреки че сделката изобщо не е сигурна, иранският министър на петрола Бижан Зангех заяви в понеделник, че страната би могла да удвои износа си много бързо.
„В случай, че международните санкции срещу Иран са вдигнати, един милион барела на ден ще бъдат добавени към добива и износа на суров петрол на страната в следващите месеци“, заяви Зангех пред информационната агенция Shana. Той също така прогнозира, че допълнителни доставки от Иран не биха „оказали значително влияние върху цените на суровия петрол и световните пазари“.
Иран вече сигнализира на азиатските си клиенти за покупки на допълнителни количества, твърдят двама петролни политици от Иран. „Ние заявихме на нашите азиатски клиенти, че сме готови да доставяме повече, когато санкциите бъдат вдигнати“, заяви единият ирански политик.