IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Икономическите заблуди на Венецуела и Аржентина

Двете държави бяха давани за пример от левичари, но днес са в дълбока рецесия

17:25 | 08.03.15 г. 58
Автор - снимка
Редактор
<p>
	От месеци във Венецуела се провеждат протести срещу недостига на стоки, на които гражданите изкарват празните си тенджери и тигани. <em>Снимка: Ройтерс</em></p>

От месеци във Венецуела се провеждат протести срещу недостига на стоки, на които гражданите изкарват празните си тенджери и тигани. Снимка: Ройтерс

Около десетилетие Венецуела под властта на Уго Чавес и в по-малка степен Аржентина под управлението на Кристина Киршнер бяха популярни модели за левичарите, търсещи алтернатива на неолибералния консенсус.

Програмата на Чавес за драстично увеличаване на социалните разходи и отказът на Киршнер да се кланят на чуждестранните инвеститори най-накрая предложиха алтернатива, която може да се посочи, когато неолибералите започнат да говорят за силата на пазара и балансираните бюджети, пише Bloomberg.

Тези неолиберали често показваха проблемите в тези политики. Чавес и наследникът му Николас Мадуро отклониха фондовете за инвестиции в петрола към социални разходи, с което доведоха до спад в добива на Венецуела. Единственото нещо, което движеше икономиката, бе рязко покачващата се цена на петрола. Аржентина се изолира от световните капиталови пазари и през годините ѝ се наложи да прибягва до все по-отчаяни фискални стратегии.

Единственото нещо, което движеше икономиката, бе големият бум на суровините, предизвикан от същото китайско търсене, което доведе и до поскъпването на петрола. Тези аргументи не успяваха да убедят поддръжниците на Чавизма: всички тези ала-бализми за свободния пазар са просто теория. В същото време последователите на Чавес можеха да посочат реален, измерим прогрес по отношение на намаляването на бедността и увеличаването на икономическия ръст. 

Разбира се, всичко това приключи преди няколко години. И двете страни са в рецесия и изпитват недостиг на вносни стоки, включително на тампони в Аржентина и на презервативи и тоалетна хартия във Венецуела. Социалният прогрес в Латинска Америка спря, донякъде благодарение на рязкото увеличаване на бедността във Венецуела. Въпросът дали правителственото преразпределение на блага или бумът на цената на ресурсите бяха отговорни за успехите на Венецуела в борбата срещу бедността сега изглежда решен в полза на бума на суровините. Ако цената на петрола не се възстанови, правителството на Венецуела се отправя към фискална криза в много близко бъдеще.

Очаква се инфлацията във Венецуела през 2015 г. да достигне 72,3%, а в Аржентина - 22,4%. Двете страни ще бъдат лидери по инфлация сред развиващите се пазари, ако не се промени нещо в политиката им в следващите месеци.

Това не означава, че правителствената политика не е изиграла своята роля по отношение на бедността. Но тези политики не водят със себе си икономически ръст, поне не и в достатъчно кратък срок, който да покрие цената им. И ако искате хората отдолу наистина да са по-добре, просто няма по-добър заместител от икономическия ръст.

Политики, които пресичат източниците на този ръст – като инвестиционния капитал или производството на петрол – в крайна сметка ще навредят на хората, на които се опитвате да помогнете. Ако загубата в борбата срещу бедността не е достатъчна, по-лошото е, че Венецуела се опитва да закрепи режима на власт. Срещу растящото народно недоволство „народната“ власт използва мерки като ограничаване на свободата на словото и политически репресии срещу опозицията.

Има много важен урок, който може да бъде научен от хората от всички политически окраски, при това отвъд житейското „не яж семената, които искаш да посееш“. Урокът е „Никога не забравяй, че не контролираш всичко“. Световната икономика е много по-голяма и много по-силна, отколкото политическите лостове, които имаш на разположение. Това означава, че по-общи тенденции могат да те подлъжат да си помислиш, че политиката „работи“. За съжаление, когато нещата започнат да се движат в обратната посока, страната ще бъде принудена да се завърне в реалността след доста сериозен удар.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 05:57 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

5
rate up comment 18 rate down comment 25
michaelis
преди 9 години
MZтка явно не съм само аз тоя с отклоненията явно и другите го виждат тва виското спам тука от Гошо & другите *** в тоя инвестор. Само пропаганда Сашшш колко са добре и останалия свят, колко са деградирали, ей даже човека ти казва, бил в Аржентина и няма такова нещо, обаче ти от България видя, че Аржентина са зле ?? MZтка стига си чел инвестора просто и ше видиш, че на Аржентината нищо и няма ...... :))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 19 rate down comment 19
michaelis
преди 9 години
ей колеги явно не съм само аз, че ги плювам ..... :))за тва е мизерия щото нема JP Morgan там ..... и не им цоцат ресурсите за тва ....Russian-Venezuelan Bank to Start Functioning in 2015 - Envoyhttp://sputniknews.com/business/20150305/1019093437.htmlArgentina Talks Currency Swap with China to Shore Up Dollar Reserveshttp://***.ibtimes.co.uk/argentina-discussing-currency-swap-china-arrest-depletion-us-dollar-reserves-1464425
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 29 rate down comment 20
MZ/X
преди 9 години
Какво точно му е едностранчивото на информацията? Истината е, че и двете държави са тотален икономически провал!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 33 rate down comment 24
Тялото
преди 9 години
Миналия месец бях в Аржентина. Светлинни години са напред от нас.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 36 rate down comment 25
trendline
преди 9 години
Гоше, Вие да не минахте направо на заплата към Блумбърг-а. Не Ви ли омръзна да поднасяте само едностранчива информационна пропаганда. Други гледни точки на случващото се в Аржентина и Венецуела няма ли да публикувате. Хептен за *** почнахте да ни смятате.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още