IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Икономическите заблуди на Венецуела и Аржентина

Двете държави бяха давани за пример от левичари, но днес са в дълбока рецесия

17:25 | 08.03.15 г. 58
Автор - снимка
Редактор
<p>
	От месеци във Венецуела се провеждат протести срещу недостига на стоки, на които гражданите изкарват празните си тенджери и тигани. <em>Снимка: Ройтерс</em></p>

От месеци във Венецуела се провеждат протести срещу недостига на стоки, на които гражданите изкарват празните си тенджери и тигани. Снимка: Ройтерс

Около десетилетие Венецуела под властта на Уго Чавес и в по-малка степен Аржентина под управлението на Кристина Киршнер бяха популярни модели за левичарите, търсещи алтернатива на неолибералния консенсус.

Програмата на Чавес за драстично увеличаване на социалните разходи и отказът на Киршнер да се кланят на чуждестранните инвеститори най-накрая предложиха алтернатива, която може да се посочи, когато неолибералите започнат да говорят за силата на пазара и балансираните бюджети, пише Bloomberg.

Тези неолиберали често показваха проблемите в тези политики. Чавес и наследникът му Николас Мадуро отклониха фондовете за инвестиции в петрола към социални разходи, с което доведоха до спад в добива на Венецуела. Единственото нещо, което движеше икономиката, бе рязко покачващата се цена на петрола. Аржентина се изолира от световните капиталови пазари и през годините ѝ се наложи да прибягва до все по-отчаяни фискални стратегии.

Единственото нещо, което движеше икономиката, бе големият бум на суровините, предизвикан от същото китайско търсене, което доведе и до поскъпването на петрола. Тези аргументи не успяваха да убедят поддръжниците на Чавизма: всички тези ала-бализми за свободния пазар са просто теория. В същото време последователите на Чавес можеха да посочат реален, измерим прогрес по отношение на намаляването на бедността и увеличаването на икономическия ръст. 

Разбира се, всичко това приключи преди няколко години. И двете страни са в рецесия и изпитват недостиг на вносни стоки, включително на тампони в Аржентина и на презервативи и тоалетна хартия във Венецуела. Социалният прогрес в Латинска Америка спря, донякъде благодарение на рязкото увеличаване на бедността във Венецуела. Въпросът дали правителственото преразпределение на блага или бумът на цената на ресурсите бяха отговорни за успехите на Венецуела в борбата срещу бедността сега изглежда решен в полза на бума на суровините. Ако цената на петрола не се възстанови, правителството на Венецуела се отправя към фискална криза в много близко бъдеще.

Очаква се инфлацията във Венецуела през 2015 г. да достигне 72,3%, а в Аржентина - 22,4%. Двете страни ще бъдат лидери по инфлация сред развиващите се пазари, ако не се промени нещо в политиката им в следващите месеци.

Това не означава, че правителствената политика не е изиграла своята роля по отношение на бедността. Но тези политики не водят със себе си икономически ръст, поне не и в достатъчно кратък срок, който да покрие цената им. И ако искате хората отдолу наистина да са по-добре, просто няма по-добър заместител от икономическия ръст.

Политики, които пресичат източниците на този ръст – като инвестиционния капитал или производството на петрол – в крайна сметка ще навредят на хората, на които се опитвате да помогнете. Ако загубата в борбата срещу бедността не е достатъчна, по-лошото е, че Венецуела се опитва да закрепи режима на власт. Срещу растящото народно недоволство „народната“ власт използва мерки като ограничаване на свободата на словото и политически репресии срещу опозицията.

Има много важен урок, който може да бъде научен от хората от всички политически окраски, при това отвъд житейското „не яж семената, които искаш да посееш“. Урокът е „Никога не забравяй, че не контролираш всичко“. Световната икономика е много по-голяма и много по-силна, отколкото политическите лостове, които имаш на разположение. Това означава, че по-общи тенденции могат да те подлъжат да си помислиш, че политиката „работи“. За съжаление, когато нещата започнат да се движат в обратната посока, страната ще бъде принудена да се завърне в реалността след доста сериозен удар.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 05:57 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

15
rate up comment 17 rate down comment 13
michaelis
преди 9 години
мда те същите комунисти са на власт от 1945 от поколения до ден днешен и са тея същите поколения са така наречените "демократи" и тея нещастници ше ми спорят кой в червен *** ..... :)) Баси заблуденото племе не могa да повярвам как вирее такъв кух сляп народ.......
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
14
rate up comment 26 rate down comment 21
Markoni
преди 9 години
Тук вярно има много заблудени хора. Може да си направите група "часът на синята мъгла". Защо е "фалирала" Аргентина - ами защото не изпълни решението на някакъв съдия от Тексас по дълга си и веднага се завъртя медийната машина и спекулантите на песото. Ами че подобна история имаше и паунда след атаки на Сорос. А да сравнявате експортно ориентирани икономики като Аржентина и дори Бразилия с БГ буди смях. Тук има яка хранилка за някой, за да наричате България в момента финансово стабилна.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
13
rate up comment 19 rate down comment 16
michaelis
преди 9 години
*** зомбираните американски ***, и те ше ми дават наклон на фуя .....:)) късогледи ***. България била финансово стабилна пффф хахахаха ....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 15 rate down comment 19
michaelis
преди 9 години
@tsanko @khao я ми извъртете по една тръба на кой му дреме за вас ве каиши :))))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 29 rate down comment 4
unicornblade
преди 9 години
Едно време и ние бяхме фалирала държава и доларът беше левче. И не можеше да си го купиш по официалния курс, де. И имаше голям дефицит на вносни стоки. А хората по-добре ли живееха?Аз понеже в Аржентина не съм бил, ще кажа за Украйна.Те и украинците са така. Ама преди войната средната заплата беше 2500 гривни - 250 евро, едно евро - 9-10 гривни.Сега заплатата е 2500 гривни - 50 евро, едно евро - 50 гривни.Един хляб е 5 гривни.Та икономическите показатели са едно, как живеят хората - друго, пропагандата - трето.П.С. Инвестора, тази статия ви много под нивото. Съжалявам.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 25 rate down comment 21
tsanko stefanov
преди 9 години
А стига си пълнил форума с простотии де! Хапченцата и си лягай....Аман от червени лайняри!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 28 rate down comment 23
khao
преди 9 години
коолегата незнам дали му трябват очила, но на теб определено ти трябва мозък! не се спря да пишеш глупости и измислици от червеникавите ти сънища
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 29 rate down comment 27
michaelis
преди 9 години
България от бедна и слабо развита държава се превърна във финансово стабила държава. ----------------------------------------------------------------MZтка ти си тотално падладел или ти тряят очила ..... :)) къде виде, че сме финансово стабилна държава само тва не ми е ясно ..... :)) Обясни ни тука с какво България може да върне 45 млрд $ айде кажи кратко и ясно с кво? Със средна заплата 250euro или с ужасно развит туризъм или с полезни изкопаеми или може би с продукция ?!?! Кажи ми с кво сме финансово "стабилни" а Аржентината не са .... :)) а защо Аржентина е фалирала вече има съвсем друга теза по тоя въпрос...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 24 rate down comment 29
MZ/X
преди 9 години
Аз също съм бил в Аржентина и имам личен опит от техния успех. По официалния курс Аржентина има по високо БВП от България, но проблемът е, че реално не може да обмениш валута по този курс. Ако смяташ по черния курс, положението е съвсем различно. Сравнението с България обаче е напълно излишно, защото Арженитина от една богата и добре развита държава се превърна в една фалирала държава, а България от бедна и слабо развита държава се превърна във финансово стабила държава.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 30 rate down comment 15
MZ/X
преди 9 години
В какво точно Аржентина е пред България? Това, че преди 50-100 години са имали периоди на икономически разцвет и са построили много добра инфраструктура, не означава, че сегашното положение не им е плачевно!Сигурно си обменил доларите си на черно по т.н. blue rate и всичко ти се е сторило много евтино, но опитай се да обмениш аргентинско песо по официалния курс обратно за долари и ще разбереш, че няма да можеш. Положението в момента в Аржентина е като в 80-те години в България. Чужденците се чувстват царе, ако обменят валута на черно, но местните са изправени пред дефицит на много вносни стоки и по курса на черно заплатите са им смешно ниски в долари.За Венецуела няма нужда и да обсъждаме, защото там престъпността последно време стана толкова висока, че дори и живота на хората е под постоянна заплаха!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още