fallback

Ситуацията в Либия представлява опасност

Египетският и френският президенти призовават ООН за действия срещу ислямистите, които дестабилизират страната и заплашват равновесието в региона

13:07 | 17.02.15 г. 6

Съветникът на британското правителство Джонатан Пауъл предупреди, че насилственият хаос и влошаващото се положение в Либия може да се разпространят в Европа и Великобритания, ако не бъде намерено решение. Египет смята, че трябва „моментално и ефективно действие“ да бъде приложено, пише WBP online.

Светът погледна с тревога към Либия след новината от неделя за обезглавяването на 21 египетски християни от клона на Ислямска държава в Либия. Последваха удари от страна на египетските военновъздушни сили върху лагери на ИД и складове с муниции близо до град Сирта.

Бруталните убийства, както и тревожния наплив на имигранти през Средиземно море са сигнални лампи за провала на Запада да се справи със ситуацията, която се появи след падането на режима на либийския диктатор Муамар Кадафи през 2011 г. и последвалия разпад на държавността в страната.

Френският президент Франсоа Оланд и египетският президент Абдел Фатах ас Сиси призоваха Съвета за сигуронст към ООН да приеме резолюция, упълномощаваща намесата на международна коалиция в Либия.

„Случващото се в Либия е заплаха за международния мир и сигурност“, заяви президентът Сиси. „Нямаме друг избор, имайки предвид единодушието на либийския народ и правителство и апела им към нас да действаме", обяви Сиси в излъчено във вторник интервю за френското радио Europe 1, цитиран от БТА.

На въпрос дали смята да поднови египетската акция, президентът отговори: "Трябва да го направим отново, и то всички заедно".

Говорейки за войната в Либия през 2011 г., при която Франция участваше в международната коалиция, подкрепяща силите, свалили Муамар Кадафи, Сиси каза, че тази задача е останала "недовършена". Ние изоставихме либийския народ, позволихме той да се превърне в затворник на екстремистки групировки, каза египетският президент. Сиси призова тези групи да се да сложат оръжие, но се обяви за доставка на оръжия на международно признатото либийско правителство, базирано в Тобрук. То вече поиска да се отмени оръжейното ембарго за Либия, защото според него това ще му позволи да си върне контрола върху цялата страна.

"Либия е попаднала в низходяща спирала, която ние трябва да обърнем и да превърнем във възходяща“, заяви Пауъл за The Guardian. “Доста е наложително. Но тези неща не стават за един ден. Трябва да възстановим доверието, което е толкова наранено“.

В интервю за BBC либийският посланик във Великобритания Насър Камел заяви, че Либия представлява опасност за Европа заради географската си близост с Италия. Има „хора с лодки, които отиват с цел имиграция и се опитват да прекосят Средиземно море“, заяви Камел. „В следващите няколко седмици, ако не действаме заедно, ще има и лодки, пълни с терористи“.

„Либия би могла, ако стигне края на спиралата, да завърши като провалила се държава“, предупреждава Пауъл. „Може да стане като Сомалия, което би имало много сериозни последствия за Тунис, единственият позитивен пример останал от Арабската пролет, за Египет, също така но също така и за южна Европа“.

В същото време излязоха данни, че Мароко затвори временно въздушното си пространство за самолети от Либия, предаде агенция ТАСС, като се позова на съобщение на правителството.

Мярката е въведена, тъй като полетите от Либия не отговарят на международните стандарти за сигурност. В резултат въздушната връзка между двете страни е преустановена.

В същото време ислямисти отвличат безразборно египтяни в либийската столица Триполи, предаде ТАСС, като се позова на египетски вестник.

Според независимия опозиционен вестник "Ад Дустур" ("Конституция") няколко такива похищения са били извършени само снощи. Те били извършени от въоръжени бойци, свързани с контролиращите Триполи ислямисти.

Ден по-рано либийски ислямисти дадоха ултиматум на египтяните да напуснат страната и да се върнат в родината си до 48 часа.

Междувременно либийската държавна нефтена компания предупреди, че може да спре производството, ако властите в разделената страна не успеят да спрат атаките върху нейните съоръжения. В момента производството е на рекордно ниско ниво заради продължаващата нестабилност, предава Bloomberg.

“Ако тези инциденти продължат National Oil Corp. ще бъде принудена със съжаление да прекрати дейността си във всички полета, за да запази живота на своите служители", публикува изявление на своя уебсайт компанията. „National Oil Corp.призовава Министерството на отбраната и Гвардията за защита на петролните съоръжения да вземат адекватни мерки, за да запазят петролните полета“.

Доскоро Либия изнасяше по 1,6 млн. барела петрол на ден, но тези количества спаднаха до под 200 000 барела на ден заради конфликта.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 21:18 | 07.09.22 г.
fallback