Групата на дванадесетте водещи икономики в света (Г-20) ще се ангажира при необходимост да действа решително в паричната и фискалната политика, за да се бори с риска от трайна стагнация. Това става ясно от проектокомюнике, цитирано от агенция Ройтерс и БТА.
В документа, който трябва да бъде приет от финансовите министри от групата по-късно днес на срещата в Истанбул, се изтъква опасността от продължителна ниска инфлация, вял растеж и слабо търсенето в някои развити икономики.
Приветства се благоприятната перспектива в някои ключови икономики, но се дава мрачна оценка на световната икономика като цяло, като се посочва, че растежът е неравномерен, а темпът на търговията - бавен.
В комюникето се отбелязва и бавният растеж в еврозоната и Япония, както и че някои нововъзникващи пазарни икономики се забавят, докато някои от развиващите се страни с ниски доходи отчитат трайно силен растеж, но сдържан в последно време.
Приветства се така нареченото количествено облекчаване на Европейската централна банка (ЕЦБ), въпреки германските опасения за тази политика, и се пояснява, че мярката ще подпомогне допълнително възстановяването в еврозоната.
На министерската среща в Истанбул САЩ са предупредили за рисковете от валутни манипулации, според неамерикански източник, цитиран от Ройтерс.
Според американски финансов представител САЩ твърдо са подчертали необходимостта да се спазват ангажиментите по валутно-курсовата политика.
"(Финансовият) министър (Джак) Лу наблегна силно (...), че ние сме много съсредоточени да гарантираме, че американските работници и компании действат при равни условия и никоя страна не бива да използва валутния си курс, за да раздува износа", посочва американският представител.