Евтиният петрол може да бъде раглеждан като шанс за държавите, на които предстоят структурни реформи. Това коментира по време на икономическия форум в Давос директорът на Световната банка Джим Йон Ким.
То представи изчисленията на институцията, според които средна цена на петрола от около 60 долара за барел през 2015 година ще засегне сериозно страни като Русия, пише The Economic Times.
От друга страна обаче държави като Индия са добре подготвени за подобен сценарий, обясни още той. Индия започна сериозни структурни реформи, посочи още Джим Йон Ким и обясни, че падащите цени на петрола всъщност се отразяват позитивно на страната.
„Сега е моментът за страните, които имат да правят структурни реформи. Някои държави, включително и Индия, вече започнаха”, коментира още директорът на Световната банка в Давос и допълни, че по-евтиният петрол ще доведе до ръст на световната икономика с около половин процент.
Намаляващите цени на петрола дават възможност за намаляване на енергийните субсидии с 2 млрд. долара, посочи от своя страна управляващият директор на Международния валутен фонд (МВФ) Кристин Лагард.
Според нея тези средства могат да бъдат използвани за създаването на работни места и подкрепа на образованието.
Цената на петрола падна с 60% от юни 2014 година досега, изчислява от своя страна китайската агнеция "Шинхуа". Основната причина за това е по-слабото търсене на суровината.