fallback

Глобалните инвестиции в зелена енергия с първи ръст от 2011 г. насам

Вложените нови средства в сектора по света са се покачили с 16% до 310 млрд. долара през 2014 г.

12:23 | 09.01.15 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Инвестициите в зелена енергия са нараснали за първи път от три години насам през 2014 г., стимулирани от разходите на Китай за слънчева енергия. Повечето изразходвани средства дойдоха въпреки спадовете на цените на петрола, които поставиха под заплаха перспективите пред индустрията.

Вложените нови средства за вятърна и слънчева енергия, биогорива и други енергийни технологии с ниски въглеродни емисии са се покачили с 16 на сто до 310 млрд. долара през миналата година според данните на Bloomberg New Energy Finance. Това е първият ръст от 2011 г. насам.

"Солидните инвестиции в зелена енергия може да са изненада за някои коментатори, които предричаха проблеми за възобновяемите източници на енергия в резултат на рухването на цените на петрола", каза Майкъл Либрайх, председател на Консултативния съвет на базирания в Лондон изследовател.

"Нашият отговор е, че през 2014 г. бе твърде рано да се види някакъв забележим ефект върху инвестициите. Влиянието на по-евтиния суров петрол ще се усети много повече в автомобилния транспорт, отколкото в производството на електроенергия", посочи още той.

Констатациите облекчиха опасенията, че спадащите цени на петрола ще нанесат тежък удар върху финансирането на нисковъглеродните енергийни източници. Индексът WilderHill New Energy Global Innovation, следящ акциите на 105 компании от сектора на зелената енергия, спадна с почти 19% от март насам след разрастването на шистовата революция в Северна Америка.

Най-много инвестиции са дошли от Китай – 89,5 млрд. долара, или с 32 на сто повече спрямо 2013 г. Поднебесната империя е пазарен лидер при слънчевата енергия и един от най-големите производители на вятърна енергия.

В САЩ инвестициите са нараснали с 8% до 51,8 млрд. долара – най-много от 2012 г. Япония, която се превърна във вторият най-голям консуматор на слънчева енергия, повиши финансирането си за възобновяемите енергийни източници с 12% до 41,3 млрд. долара. В Европа пък обемът на инвестиции се покачи с 1 на сто до 66 млрд. долара въпреки финансирането за разположени в морето вятърни турбини.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 18:30 | 09.09.22 г.
fallback