fallback

НАТО официално приключи мисията си в Афганистан

България също активно участваше в мисията ISAF, охранявайки летищата в Кабул и Кандахар

15:25 | 28.12.14 г. 6

Командващият силите на НАТО в Афганистан (ISAF) Джон Кембъл направи положителна равносметка на дейността на чуждите бойни части в страната в момент, когато те се изтеглят след 13 години конфликт и въпреки продължаващия натиск на талибаните, пише bTV като се позова на информация на Франс прес.

"Заедно, ние извадихме афганистанците от мрака и отчаянието и им дадохме надежда за бъдещето", заяви американският генерал на церемония в Кабул по случай края на мисията.

"ISAF стана една от най-мащабните коалиции в съвременната история. В нея участваха над 50 държави. Задачата ни беше да възстановим реда в страната и да създадем местни сили за сигурност. Изпълнихме я успешно, плащайки висока цена", посочи от своя страна генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг в изявление на сайта на организацията, отбелязва БНР.

За 13-годишното си присъствие в Афганистан ISAF изгуби 3 500 свои военни, около 2 200 от които - американци. Във възстановяването и развитието на Афганистан бяха вложени над 200 милиарда долара, припомня ТАСС.

България активно участваше в мисията в Афганистан, като българският контингент изпълняваше мисията по охрана на летищата в Кабул и Кандахар. В мисията в момента страната ни участва със 110 военни.

Грижата за сигурността в страната сега преминава в ръцете на 350 хиляди афганистански войници и полицаи. През 2015 година в страна ще има около 12 000 военни от НАТО, участващи в мисията "Решителна подкрепа",  като 10 800 от тях ще са американци.

Тяхната задача ще е да обучават местните сили за сигурност и да оказват помощ в борбата с тероризма. Пълното изтегляне на Алианса би трябвало да е факт към 2016 година.

"Пътят, който остава да се измине, е труден, но ние ще победим. С мисията "Решителна подкрепа", ние ще продължим да подпомагаме афганистанците", изтъкна ген. Кембъл.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 02:34 | 14.09.22 г.
fallback