fallback

Бил Грос: Централните банки не могат да разрешат дълговата криза с нови дългове

Повечето позитиви от гъвкавата парична политика се вливаха на пазарите, а не в реалната икономика, пише портфолио мениджърът на Janus Capital

15:09 | 05.12.14 г. 2
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Централните банки се опитват да разрешат дългови кризи като трупат още повече дългове. По този начин създават „точка на ниска доходност“ за инвеститорите, пише в бележка до своите клиенти Бил Грос, цитиран от CNBC.

Портфолио мениджърът на Janus Capital и основател на Pimco има предвид паричната политика на Федералния резерв на САЩ, Японската централна банка и Европейската централна банка, която води до по-лесното управление на правителствените задължения с надеждата, че ще се стимулира анемичния световен растеж.

„Вероятно последните пет години бяха едно гигантско стихотворение за деца. Всеки един от централните банкери се опитва да постигне една основна цел – да разреши дългова криза, създавайки още дълг. Може ли да се случи това? Преди няколко години писах, че този подвиг, излизащ от рамките на здравия разум, може да бъде извършен, но с няколко допускания“, пише Грос.

„Първо, първоначалните условия не трябва да бъдат тежки. Второ, и паричната, и фискалната политика трябва да бъдат координирани и да доведат до приемлив структуриран растеж. Трето, частните инвеститори трябва да продължат да участват в играта на капиталовите пазари, която се диктува от подобни политики“, продължава инвеститорът.

Икономическият растеж обаче е слаб, а в последните шест години с помощта на лесните пари фирмите харчиха не за да подкрепят икономиката, а за издуят цените на своите собствени акции чрез обратни покупки и да увеличат печалбата за собствениците.

В същото време дългоочакваното пренасочване от паричната към фискалната политика не се случи отчасти защото Фед и другите централни банки са склонни да наливат трилиони долари.

„В САЩ, както и другаде, фокусът върху публични инвестиции и инфраструктурни проекти е слаб. През цялото време се говори за парична политика, като повечето позитиви се вливаха на пазарите, а не в реалната икономика“, отбелязва Бил Грос.

„Дълговете, които се създават в момента, не стимулират реалния растеж и не разрешават кризите. Дългът се използва от корпорациите за обратни изкупувания на акции и подчертава нарастващото неравенство между богатите и средната класа“, пише още той.

Като цяло дългосрочните очаквания на Грос са за инвестиционен климат, контролиран от централните банки, с ниски възвръщаемост и растеж.

„Защо централните банкери позволиха създаването на толкова много дълг и след това се провалиха в регулирането на своята собствена система?“, риторично пита Грос. „Защо си мислиха, че печатането на пари и създаването на дълг ще създаде стойност, а не че ще да доведе до натрупването на нови и нови задължения?“

Според Грос приказката на централните банки скоро няма да приключи.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 04:12 | 11.09.22 г.
fallback