Историците могат да запишат, че БРИКС (Бразилия, Русия, Индия, Китай и Южна Африка) манията достигна връхната си точка по време на Световното първенство по футбол в Бразилия тази година. Президентът Дилма Русеф използва случая, за да организира среща на върха на лидерите, като бе обявено формирането на нова банка за развитие на съюза с централа в Шанхай.
Единственото нещо, което развали партито на БРИКС, организирано от госпожа Дилма Русеф, бе зрелищната загуба на бразилския национален отбор със 7:1 от Германия. Няколко месеца по-късно започва да се прокрадва усещането, че БРИКС може в крайна сметка да предизвика същото разочарование като домакините на Световното по футбол, пише в свой анализ Financial Times.
Очертават се три големи проблема пред БРИКС. Първият е икономически. Три от страните – Бразилия, Русия и Южна Африка, изпитват икономически затруднения. Изборите в Индия тази година също станаха на фона на разочароващ икономически растеж, продължил няколко години. Само икономиката на Китай все още расте с над 7% годишно, като е съпровождан от трудни реформи. Общата динамика трябваше да бъде основата на БРИКС, но тя се загуби, поне за момента.
Втората трудност е политическа. Когато страните от БРИКС процъфтяваха, естествено бе да се твърди, че и политическите им системи функционират добре. Сега, когато някои от тях имат проблеми, политическите слабости, като корупцията, стават по-очевидни.
Третият проблем е свързан с липсата на здрава връзка в групата. Въпреки че БРИКС се стреми да бъде гласът на незападния свят, страните членки са твърде различни. Това, което се случва в Бразилия или Южна Африка не хвърля светлина върху бъдещето на Китай – страна, която е толкова голяма и мощна, че сама по себе си е категория. Същевременно Русия е затънала в дълбока и единствена по рода си криза в отношенията си със Запада.
Дори там, където има реални сходства между страните, тези сходства вече не са особено положителни. Миналата седмица бях в Южна Африка и останах поразен до каква степен проблемите ѝ са подобни на бразилските.
През 2010 г, когато Дилма Русеф бе избрана за първи път, растежът на страната бе 7,5% годишно. Тази година обаче икономическият растеж вероятно ще бъде под 1 %.
В Южна Африка икономическият растеж тази година вероятно ще бъде 1,4 %, което е доста под прогнозираните над 5% в националния план за развитие.