След като се разпадна големият соларен проект “Дезертек” (Desertec), който трябваше да захранва Европа с енергия от пустинното слънце, в Тунис планират изграждането на мащабна фотоволтаична станция, която ще се разположи на 100 квадратни километра в Сахара.
Най-рано от Сахара да потече ток към Стария континент може да се случи през 2018 година, съобщи БНТ.
Станцията ще е с хиляди огледала, които ще улавят слънчевите лъчи и ще ги изпращат до кула, пълна със сол и вода.
Кевин Сара, изпълнителен директор на проекта, коментира, че в пустинята нивата на слънчева радиация са много по-високи и за това могат да се използват различни технологии.
"Ние ще използваме така насочената слънчева енергия. При нея концентрираните лъчи създават топлина, която пък създава пара или разтопена сол. След това тази топлина може лесно да се съхранява и дори когато слънцето залезе, производството на енергия продължава. Много по-различно е от соларните панели, които се поставят върху покривите“, коментира той.
Пространството е огромно, но там няма нищо, само пясък и малко храсти, пояснява той.
Парата ще захранва гигански турбини. А генерираната от тях енергия ще бъде изпращана в Европа с подводен кабел. Първата междинна станция ще бъде в Италия, оттам енергията от Сахара ще се отправи към Великобритания. И според изчисленията тази енергия ще захранва около 2,5 млн. домакинства.
„Наистина вярваме, че този проект ще отвори един нов енергиен коридор. Енергията от пустинята е възобновяема и тя може да замени използването на изкопаеми горива в централите“, смята Кевин Сара.