САЩ може и да са типичният пример за капитализъм, но жителите на Китай, Индия и Виетнам вярват повече в свободния пазар, отколкото американците, пише CNN.
За това говори проучването на американския мозъчен тръст Pew Research Center сред жителите на 44 държави, проведено тази пролет. Зададеният въпрос на анкетираните е следният: "Съгласни ли сте със следното твърдение: Повечето хора живеят по-добре в условията на свободна пазарна икономика, въпреки че някои са богати, а други бедни“.
Общо две трети от отговорилите се съгласяват, изразявайки подкрепата си за капитализма. По интересни обаче са резултатите на национално ниво. В САЩ 70% се съгласяват, че свободният пазар е най-подходящият икономически модел. Резултатите на американците обаче изостават от тези в Южна Корея (78%), Китай (76%), Индия (72%).
Високо над всички обаче остава Виетнам, където цели 95% се обявяват в полза на капитализма.
Резултатите са изненадващи, поне що се отнася до Китай, имайки предвид, че изключителният темп на икономически растеж от над 7% годишно през последното десетилетие бе постигнат при управлението на комунистическата партия.
Проучването на Pew на нагласите по света показва, че хората в развиващите се държави като цяло са по-оптимистично настроени за икономиката и бъдещето, отколкото жителите на развитите страни, като някои части от Европа се оказват особено песимистични.
Около половината от населението на Гърция и Испания вече не намират свободния пазар за икономически идеал. Най-големите скептици сред 44-те държави, обект на проучването, обаче са в Аржентина. Едва една трета от анкетираните там се съгласяват с гореизказаното твърдение, че системата на свободния пазар е най-добрата.