Франция и Германия настояват за спешни реформи на Шенгенското пространство, за да се противопоставят на нарастващия брой европейци, които отивад на джихад в Сирия и Ирак, съобщава АП.
Френският вътрешен министър Бернар Казньов призова за създаването на европейски регистър на пасажерите по време на среща с европейските му колеги в Люксембург. Той настоява и за засилване на контрола по летищата.
Германският вътрешен министър Томас де Мезиер отправи подобен призив. “Три хиляди бойци са напуснали Европа да водят джихад и ние не искаме Европа да се превърне в износител на терор”, коментира той.
Мезиер допълни, че никой не иска закалени в битки бойци да се завърнат в Европа и да планират терористични атаки. "Нуждаем се от мерки както на национално, така и на европейско ниво”, посочи той.
Според Казньов нова категория “чуждестранни бойци" трябва да се добави към списъка на съмнителни лица за полицията на европейските граници. Настоящите категории включват различни престъпници и бегълци.
Шенгенската зона обхваща 26 европейски държави, 22 страни членки на ЕС, както и Норвегия, Швейцария, Лихтенщайн и Исландия.
Във Франция е най-голямата мюсюлманска популация в Европа и се смята, че най-големият контингент от западни джихадисти, които участват в конфликта в Сирия, идва от страната. Премиерът Мануел Валс заяви пред депутатите миналия месец, че около 1000 френски граждани са включени в джихадистки мрежи, а около 600 се бият в Сирия и Ирак на страната на ислямистите.
Париж прие миналия месец нов закон за борбата с тероризма, който дава възможност да се забраняват пътуванията на заподозрени в радикализъм.
Същевременно агенцията допълва, че ЕС и САЩ ще се борят заедно с интернет гигантите, включително Facebook и Twitter, срещу екстремизма онлайн. Обсъждат се и мерки за блокиране на разпространявани страховити видеа в социалните мрежи.
Министрите на вътрешните работи и служители на ЕС се срещнаха с представители на технологични фирми в Люксембург на фона на нарастващата тревога, че се разпространяват ислямистки материали с призиви, които насърчават младите хора да се бият на страната на джихадистите в Ирак и Сирия.
Социалните медии се превърнаха в мощен инструмент за набиране на джихадисти.