Пентагонът е похарчил 1,1 млрд. долара за американските военни операции срещу "Ислямска държава" в Ирак и Сирия, предаде AP. 62 млн. долара от тази сума са само за въздушните удари, извършени от военноморските сили, и за изстрелването на крилати ракети Tomahawk.
От американското Централно командване посочват, че военноморските сили са изстреляли около 185 ракети, включително 47 крилати ракети от кораби в региона. Пилотите от военновъздушните сили пък са изразходвали близо 1000 ракети и бомби, сочат данните на командването, публикувани в понеделник.
Арабските страни и другите съюзници на САЩ са извършили едва около 10% от близо 2000 въздушни атаки срещу „Ислямска държава“ в Ирак и Сирия от началото на август, съобщават още източници от щатските военни сили.
Американските самолети са извършили 1768 въздушни атаки срещу ислямистите от 8 август, а съюзниците – около 195, по последни данни към неделя, съобщава американски военен служител, пожелал анонимност.
Подобни цифри се цитират за първи път и отразяват доминиращата роля на САЩ в ударите срещу групировката. Служители на Пентагона обаче твърдят, че ролята на арабските и европейските партньори вероятно ще расте в бъдеще.
Арабските държави, които участват във военните действия в Сирия – Бахрейн, Йордания, Катар, Саудитска Арабия и ОАЕ – предпочитат да не предоставят подробности около участието си във въздушните атаки.
Франция, Белгия, Великобритания, Дания, Холандия и Австралия също отделиха самолети за действията в Ирак.
От известно време Пентагонът се опитва да предостави точни цифри за разходите за операциите в Ирак и Сирия. Негови служители заявиха, че те струват средно между 7 и 10 млн. долара на ден.
Разходите силно нараснаха със започването на въздушните удари в Северен Ирак на 8 август. През септември обхватът на въздушните удари сe разшири и обхвана и Сирия, което означава и по-високи средни разходи.