fallback

МАЕ: Слънцето ще е основният енергоносител в света до 2050 г.

Използването му може да редуцира емисиите въглероден диоксид с над 6 млрд. тона годишно

15:39 | 30.09.14 г. 6
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Слънцето може да изпревари широко познатите към момента енергоносители, като изкопаемите горива, вятъра, водата и ядрената енергия и да се превърне в най-големият източник на електроенергия в света до 2050 г., показва ново изследване на Международната агенция по енергетика (МАЕ).

Международната организация, известна най-вече с регулярните си анализи на петролните пазари, публикува два нови доклада, в които разглежда подробно как по-голямото използване на слънчева енергия може радикално да ограничи използването на замърсяващия околната среда въглероден диоксид. В анализите базираната в Париж агенция посочва, че ако държавите се насочат към слънцето като източник на енергия, емисиите на въглероден диоксид може да спаднат с повече от 6 млрд. тона на година до 2050 г.

Според МАЕ до средата на века комбинираното годишно производство на ток от слънчевите фотоволтаични системи потенциално би могло да достигне равнище от 4 600 гигавата. Към момента равнището е едва 154 гигавата на година.

Някои страни вече използват по-разнообразен енергиен микс и имат строги цели за намаляване на емисиите на въглероден двуокис, за да намалят последиците от изменението на климата.

По-рано този месец държавни глави и бизнес лидери присъстваха на срещата на върха на Организацията на обединените нации (ООН) в Ню Йорк по въпросите на изменението на климата. На заседанието бяха обсъдени "новите смели действия", които трябва да бъдат предприети, за да може светът да се справи с проблема, припомня CNBC.

В целите си Европейският съюз е заложил намаляване на въглеродните емисии до 2020 г. с до 20 на сто под нивата, наблюдавани през 1990 г.

В докладите си МАЕ подробно разглежда как правителствата трябва да настроят политиките си за реформиране на енергийния сектор. Организацията призовава за "ясни, надеждни и последователни" сигнали от политиците по повод слънчевата енергия, което ще ограничи риска пред инвеститорите и ще вдъхне доверие на пазара.

Документите на МАЕ потвърдиха резултатите от доклада на Greenpeace "Енергийна [Р]еволюция", публикуван през юни 2012 г. Анализът на неправителствената екологична организация достигат до заключението, че слънчевите фотоволтаици могат да набавят електроенергия с мощност 4 548 гигавата до 2050 г.

По думите на старши енергийния експерт на Greenpeace Свен Теске ръководената от него организация приветства заключението на МАЕ, че слънчевата енергия ще бъде доминиращ енергоносител в рамките на следващите 35 години.

"След срещата на върха на ООН за климата миналата седмица, точно такава добра новина всеки би искал да чуе всеки, който е загрижен за промяната на климата", посочва той.

Зелената енергия не остава незабелязана и от големите инвеститори, като основната причина за това са данъчните облекчения. През юни стана ясно, че управляваният от милиардера Уорън Бъфет фонд Berkshire Hathaway е готов да удвои сегашните си инвестиции в слънчева и вятърна енергия в размер на 15 млрд. долара.

"Има още 15 млрд. долара, които са готови да бъдат инвестирани, поне доколкото съм запознат", посочи Бъфет. Част от голямата инвестиция в зелена енергия на Уорън Бъфет идва през неговото дъщерно дружество MidAmerican Energy Со.

През май Бъфет заяви пред аудитория в Омаха, Небраска: "Ще направя всичко, което е по закона, за да намаля ефективната данъчна ставка на Berkshire. Например вятърната ни енергия е облагана с по-ниска ставка, ако изграждаме много вятърни паркове. Това е единствената причина да ги изградим. Те нямат смисъл, без данъчна отстъпка", отбеляза милиардерът.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 15:53 | 13.09.22 г.
fallback