fallback

"Отровната комбинация" от нисък растеж и висок дълг - катапулт към нова криза

Китай и осем други "крехки икономики" представляват най-голяма опасност за света, сочи доклад

18:45 | 12.10.14 г. 12

„Отровната комбинация“ от нисък икономически растеж и висок дълг може да катапултира света в следващата криза, водена от Китай и осем други „крехки“ икономики, предупреждава се в нов икономически доклад, цитиран от CNBC.

Сред авторите на доклада е и бившият главен икономист на Федералния резерв Винсънт Райнхарт, отбелязва изданието.

В документа се посочва, че глобалните нива на дълг все още нарастват, особено в развиващите се страни. „Противно на широко разпространените вярвания, светът все още не е започнал да намалява задлъжнялостта си и дълговете продължават да растат. В същото време в една „отровна комбинация“ световният растеж и инфлацията също са по-ниски“, пише в доклада.

Авторите твърдят, че съотношението на дълга към БВП в световен мащаб "нараства с неотслабваща сила и чупи нови върхове“. Те изчисляват, че през 2013 г. съотношението на дълга към световната икономика достига 212% и спрямо 2012 г. е нараснало с 38 процентни пункта.

В доклада се отбелязва също така, че до 2008 г. процесът по натрупване на дългове е бил воден от развитите икономики, но в последно време се задвижва от развиващите се страни.

Според икономистите тази ситуация прави света още по-уязвим на финансови кризи.

Дългът на Китай, съотнесен към БВП, е 217%, според доклада. Това съотношение е по-високо в сравнение с другите развиващи се пазари, но под нивото в развитите икономики като САЩ, Великобритания и Япония например.

Икономистите предупреждават, че нарастват и дълговете на другите осем „крехки“ развиващи се страни – Индия и Индонезия в Азия, Бразилия, Аржентина и Чили в Южна Америка, Турция и ЮАР. Тази група държави са и основен източник на опасения за бъдещата траектория на дълговете, посочва се в доклада.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 23:32 | 12.09.22 г.
fallback