Нарастващата честота и тежест на екстремните метеорологични събития може да струват на света 328 млрд. евро годишно (421 млрд. долара) до 2030 г., посочва се в доклад на Червения кръст и Европейската комисия (ЕК), цитиран от CNBC.
“Бедствията отнемат животи и разрушават перспективите, като често влошават още повече положението на бедните”, коментира днес еврокомисарят за международно сътрудничество, хуманитарна помощ и реакция при кризи Кристалина Георгиева.
Червеният кръст и ЕК започнаха днес съвместна комуникационна кампания за важността на подготовката за бедствия.
През последните 20 години от влиянието на екстремните климатични условия са засегнали 4,4 милиарда души по целия свят. Екстремните явления са отнели живота на 1,3 млн. души и са причинили загуби за 1,5 трлн евро, изчислява се в доклада.
Сметките на Червения кръст показват още, че всеки 0,77 евро, вложени в намаляване на риска от бедствия, спестяват 11,47 евро в замяна.
През тази година няколко европейски държави, включително и България, преживяха изключително тежки наводнения. Крайният резултат са десетки жертви във всяка от държавите и щети за милиарди евро. В Босна и Херцеговина например щетите се изчисляват на 2 млрд. евро, а в Сърбия – на 1,5 млрд. евро.
Предупреждението на Червения кръст и ЕК идва само ден след срещата на високо равнище на ООН за климата, която се проведе в Ню Йорк.
Миналата седмица Световната комисия по икономика и климат предупреди обаче, че действията срещу изменението на климата няма да жертват икономическия растеж, въпреки широко тиражираните противни възгледи. “Пътят към нисковъглеродния растеж може да доведе до такъв просперитет, който е постигнат и при високовъглеродния растеж, особено когато се вземат предвид неговите многобройни други предимства: от по-голяма енергийна сигурност през по-чист въздух до по-добро здраве, посочва се в доклад на комисията.