Новите санкции, наложени на Русия от САЩ и от Европейския съюз, ще доведат до внезапно спиране на проучванията на огромните руски залежи в Арктика и на шистов петрол, както и ще усложнят финансирането на текущи руски проекти от Каспийско море до Ирак и Гана.
В петък САЩ наложиха санкции на Газпром, Газпром нефт, Лукойл, Сургутнефтегаз и Роснефт, забранявайки на западни компании да подпомагат техните дейности по проучване или производство в дълбоки води, арктически офшорни или шистови проекти.
Новите мерки, целящи да окажат допълнителен натиск върху президента Владимир Путин заради действията на Русия в Украйна, значително разширяват предишните санкции, които забраняваха само износа на високотехнологично петролно оборудване за Русия.
Проектите, които сега са застрашени, включват революционна сондажна програма на американския гигант Exxon Mobil в руската част на Арктика, започната през август като част от смесено предприятие с петролния първенец на Кремъл Роснефт.
Сега този и десетки други проекти, които Роснефт и Газпром нефт договориха с Exxon, англо-холандската Royal Dutch Shell, норвежката Statoil и италианската ENI, ще трябва да бъдат замразени.
"Прекъсването на източниците на технологии, стоки и услуги от САЩ и ЕС за тези проекти прави невъзможно или най-малкото изключително трудно продължаването на тези проекти (...) Другаде няма готови заместители", заяви на брифинг в петък високопоставен представител на американското правителство.
Компаниите ще имат 14 дни да закрият дейностите. "Няма договорна неприкосновеност", каза представителят.
Русия, вторият по големина износител на петрол в света, разчита на Арктика и трудно извлекаемите залежи на шистов петрол, за да поддържа производство от около 10,5 милиона барела дневно на фона на намаляващия добив в западносибирските находища.
Валерий Нестеров от руската държавна банка Сбербанк, която също бе санкционирана от ЕС и САЩ, прогнозира сериозни усложнения.
"Наистина тревожни са санкции върху трудно достъпния петрол. Руските компании не са инвестирали достатъчно в проучване и технологии. Те бяха силно зависими от западните технологии и сега просто е твърде късно", коментира той.
По-големи от Саудитска Арабия
Ключови сред руските трудно достъпни петролни залежи са формациите "Баженов", разположени под съществуващите "зрели" западносибирски находища. Те се оценяват на един трилион барела петрол - четири пъти над резервите на Саудитска Арабия.
Роснефт и Газпром нефт работят над "Баженов" с Exxon и Shell.
"Когато научихме за първите санкции, решихме да ускорим работата на всички фронтове, за да сведем до минимум щетите за компанията", разказва източник от Роснефт.
Шефът на Роснефт Игор Сечин, близък на Путин, заяви по-рано този месец, че компанията е одобрила програма за подмяна на всички западни технологии в средносрочен план.
Говорителят Михаил Леонтиев обяви, че адвокатите на Роснефт проучват санкциите и техните последици за съвместните сондажи в Арктика с Exxon.
Роснефт има общо 44 офшорни находища в Арктика и Черно море със залежи, оценявани на 300 милиарда барела. Групата планираше да ги разработва с Exxon, ENI и Statoil.
Източник от Лукойл отбеляза, че новите санкции са шок. "Ние наистина не очаквахме да попаднем в списъка със санкции", призна източник на Лукойл, най-голямата частна петролна компания в Русия.