Светът е изправен пред глобална криза на пазара на работни места, което ще засегне възможността за засилване на икономическия растеж, предупреди в нов доклад Световната банка (СБ).
Анализът на Банката посочи необходимостта от създаване на допълнителни 600 млн. работни места до 2030 г., само за да бъде компенсирана нарастващото световно население.
"Няма никакво съмнение, че ще има глобална криза за работни места", заяви старши директорът на СБ за трудовите пазари Найджъл Тоуз.
"От този доклад става ясно, че ще има недостиг на работни места - и то качествени работни места", добави той.
По думите на Тоуз обезпокоително също така е продължаващото разширяване на неравенството в доходите в рамките на много страни от Г20, "въпреки че е постигнат напредък в няколко развиващи се икономики, като Бразилия и Южна Африка".
Найджъл Тоуз каза, че като цяло развиващите се пазарни икономики се справят по-добре от развитите страни от Г20 в създаването на работни места в резултат най-вече на усилията на страни като Китай и Бразилия. Въпреки това "перспективата е мрачна", изтъкна той, цитиран от AFP.
Докладът, съставен в сътрудничество с Организация за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР), посочи, че повече от 100 млн. души са безработни в икономиките от Г20. 447 млн. пък попадат в категорията "работещи бедни", живеещи с по-малко от 2 долара на ден.
"Няма магическа пръчка, която да реши тази криза с работните места в развиващите се пазари или в напредналите икономики", каза Найджъл Тоуз.
"Ние знаем, че трябва да създадем допълнителни 600 млн. работни места в световен мащаб до 2030 г., само за да се справим с разрастващата се популация. Това изисква не само действия от Министерствата на труда, но и активно сътрудничество с всички други министерства", добави той.