В момента в Ирак има три тежки кризи. Първата е хуманитарната – с над 1 000 000 вътрешни бежанци в следствие на различните боеве, които текат в страната и над 220 000 сирийски бежанци. Нашата основна задача в момента е да се опитаме да окажем съдействие на тези бежанци. Това каза специалният пратеник на генералния секретар на ООН в Ирак Николай Младенов пред БНР.
Той уточни, че около две трети от бежанците се намират в териториите, контролирани от терористичните групировки, което усложнява операцията.
Бившият външен министър посочи, че втората криза продължава да е в областта на сигурността, тъй като една трета от държавата е под контрола на терористични организации.
„Иракската армия, както и кюрдските въоръжени сили, засега имат нужда от международна подкрепа и много по-високо ниво на организация, за да могат да се справят. За съжаление, разпадът на иракската армия преди няколко месеца беше много тежък и това позволи напредъка, който терористите постигнаха през последните седмици“, смята той.
Младенов отчита, че третата криза в Ирак продължава да бъде политическата, въпреки че вече започва да се вижда светлина в тунела – има нов президент, председател на народното събрание и от няколко дни номинация на нов министър-председател.
Джихадистите са заплаха за международния ред и сигурност. Те са финансирани, мотивирани и разполагат с тежко въоръжение, заяви Младенов. Той е категоричен, че трябва да се забрани покупката на петрол от територии, контролирани от терористичните организации, да се спрат каналите на финансиране от други държави и да се нанесат удари по техни цели, позволяващи им да се придвижват между Сирия и Ирак.
Най същественият път обаче е политическият - ново правителство, което да включва в себе си представители на всички общности в Ирак.
Още за Ирак вижте във видео материала!