Президентът на Мексико Енрике Пеня Нието подписа забележителния закон за широко обсъжданата енергийна реформа и обяви, че правителството му може още тази седмица да определи първите петролни и газови находища, които ще бъдат отворени за чуждестранни инвеститори.
"Сега е моментът да дадем начало на енергийната реформа", каза Пеня Нието по време на церемония в Националния дворец, съобщава The Los Angeles Times.
По думите му подробностите за производството и проучването на петрол и газ ще бъдат оповестени в сряда от държавния енергиен монополист Petroleos Mexicanos, или Pemex. След това ще бъдат определени находищата, при които Pemex ще може да формира партньорства с външни фирми.
Новите закони, които се изискват за изменение на Конституцията на Мексико, ще отворят петролната и газовата индустрия в страната за частни инвестиции за първи път от повече от седем десетилетия. Властите се надяват да привлекат милиарди долари и да обновят технологично сектора, като по този начин обърнат и тенденцията на спад на производството.
По-рано оценки на правителството показаха, че Мексико – един от десетте най-големи производители на суров петрол в света, може да се превърне в нетен вносител от 2020 г., ако новите законови изменения не бъдат одобрени. Въпреки това законодателната инициатива срещна острия отпор на опозицията, която не одобрява намесата на чуждестранни компании в добива на "мексиканското наследство".
Промените също така ще позволят външните инвестиции в неефективната електропреносна мрежа на Мексико, която също е монополизирана от държавата. Според критиците обаче новите регламенти няма да успеят да се справят с ширещата се корупция, особено в огромния Pemex.
"Енергийната реформа отваря една чудесна възможност за Мексико, така че ние трябва да се възползваме от пълното и бързото ѝ влизане в сила", каза още Пеня Нието.