Международната асоциация за суопове и деривати (International Swaps and Derivatives Association - ISDA) обяви, че Аржентина е във фалит, което може да предизвика изплащания по кредитни суопове за защита от неплатежоспособност на стойност 1 млрд. долара, предава Ройтерс. Аржентина не признава техническия си фалит. Всички, които казват, че Аржентина се намира в техническа неплатежоспособност, разпространяват една абсурдна лъжа, заяви вчера премиерът на страната.
По повод искане на швейцарската банка UBS 15-членна комисия на ISDA е отсъдила, че е налице случай на неплащане от сряда, когато страната пропусна купонно плащане по някои от преструктурираните си облигации под чуждо право. Предстои комисията да проведе аукцион за уреждане на транзакциите, свързани със застраховките за защита от фалит – CDS (Credit Default Swaps).
Веднага след решението на ISDA аржентинските облигации поевтиняха, като дисконтови книжа в евро и долари с падеж 2033 г. се търгуват на съответно 86% и 81% от номинала. Американският съдия Томас Гриеса, който наблюдава спора на Аржентина с групата несъгласни с преструктурирането на дълга й кредитори, заяви, че работата по постигането на споразумение трябва да продължи. До 30 юни Аржентина трябваше да плати лихви за 539 млн. долара на инвеститорите, приели преструктурирането. Страната депозира тези пари в Bank of New York Mellon, която обслужва облигационерите, но американски съд постанови, че Аржентина трябва да плати успоредно с това 1,3 млрд. долара на несъгласните кредитори.
Тези собственици на облигации са отказали да се лишат от част от парите си при фалита на Аржентина през 2001 г. и последвалото преструкуриране на дълга й, и съдят страната пред американски съд за пълното погасяване на дълговете. Аржентина отказа да признае присъдата, тъй като това може да даде основание на други облигационери да поискат задействане на клауза по преструктурирането на държавния дълг, при което страната ще трябва да плаща стотици милиарди долари.
Вчера се появи информация, че JPMorgan Chase е влязла в контакт с някои от несъгласните кредитори за изкупуване на част от вземанията им. Един от тези инвеститори – хедж фондът Aurelius Capital Management, обаче обяви, че досега не е видял оферта от частния сектор, която да си струва.