Съветът за сигурност на Организацията на обединените нации (ООН) призова за "незабавно и безусловно хуманитарно прекратяване на огъня по време на войната в Газа между Израел и Хамас”, съобщава АП.
Съветът се събра на извънредна среща малко след полунощ, за да дискутира ситуацията в Ивицата Газа. На срещата беше приета специална декларация, в която се настоява за примирие. Същевременно в мюсюлманския свят започва празникът, който бележи края на месеца на постите Рамазан.
Усилията за прекратяване на огъня в региона имат променлив успех. Дванадесетчасовото затишие в събота, договорено от Израел и Хамас с посредничеството на САЩ и ООН, не се оказа устойчиво и атаките бяха подновени.
Съветът за сигурност на ООН призова Израел и Хамас "да приемат и приложат изцяло хуманитарно примирие” до края на празника, а и след приключването му. Това ще даде възможност за предоставянето на необходимата хуманитарна помощ в региона.
Организацията призовава Израел и Хамас да се включат в усилията за “постигането на трайно прекратяване на огъня на базата на египетската инициатива”. Изявлението призовава за "пълно уважение" на международното хуманитарно право и повтаря "необходимостта да се предприемат подходящи мерки за гарантиране на безопасността и благосъстоянието на гражданите и тяхната защита."
В изявлението също така се приветстват усилията на генералния секретар на ООН Бан Ки-мун и държавния секретар на САЩ Джон Кери за постигане на примирие. В по-дългосрочен план Съветът за сигурност призовава за постигане на “цялостен мир, основан на визията за две демократични държави – Израел и Палестина, които живеят една до друга в мир, със сигурни и признати граници”.
По време на вече 20-дневните атаки живота си изгубиха над хиляда палестинци, предимно цивилни лица, сред които и много деца, показват данните на палестинското здравно министерство. Израел е загубил 43 войници, както и двама израелски цивилни и един тайландски работник, които според израелските военни са загинали при ракетен удар и минометни атаки .
След като през миналата седмица не успя да постигне примирие, държавният секретар на САЩ Джон Кери се опитва да осъществи план Б: поредица от временни прекратявания на огъня, за да “отвори вратата” за израелско-палестински преговори и намирането на дългосрочно решение, пише New York Times. Това обаче се оказва предизвикателство, защото липсва страна, която да е в състояние да посредничи пряко между Хамас и Израел. Страните с най-близки връзки – Катар и Турция, се противопоставят на новия режим в Египет и прекратиха отношенията си със страната, въпреки че Кайро предложи широк план за прекратяване на огъня между Израел и Палестина.
Американският президент Барак Обама също призова за постигането на незабавно и безусловно хуманитарно примирие. Боевете в региона обаче продължават.